Plechovky tažené za autem – znáte to z amerických filmů. Jejich hluk má odehnat zlé duchy.

Pro „dobré časy“ by na sobě měla mít nevěsta něco starého, nového, půjčeného a modrého. Rýže – aby bylo novomanželům dopřáno hodně potomků. V některých oblastech se místo rýže používají rozinky či bonbóny.

Také v našich končinách se dlouho dopředu plánují únosy nevěsty ze svatební slavnosti. Kde se tento zvyk vzal? Je to symbol odloučení nevěsty od rodičů a přechod k manželství. Bez přenášení nevěsty přes práh se snad neobejde žádná svatba. Pod prahem prý totiž sídlí zlí démoni, kteří by se na nevěstu mohli nalepit. Nesmí se proto prahu dotknout ani cípem šatů.

Pokojné manželství podle tradic zaručí slunečné počasí v den obřadu, sníh i déšť také přináší štěstí. Dávejte si pozor na to, kdo vykročí od oltáře pravou nohou, dotyčný pak bude vládnout v domácnosti.

Naopak slzy nevěsty v den svatby kvůli hádce se ženichem přinášejí smůlu. Stejně tak by se neměly sestry vdávat ve stejný den. Pro ženicha platí pravidlo, že nesmí vidět svoji budoucí ženu ve svatebních šatech dříve než v den sňatku, nevěsta zase nesmí vidět dříve svatební kytici.