Svátečně nazdobené jehličnany, jesličky a povznesená nálada. Tak vypadal den před první adventní nedělí. Lidí sice bylo mnohem méně než obvykle, ale sváteční nálada už byla ve vzduchu. Přesto něco scházelo. „K adventu patří trhy. A stánky se svařákem, vánočním punčem a grogem. Nic takového tady nevidím,“ stěžuje se Ctirad Janota z Brna, který se s rodinou zastavil na žďárském náměstí.

„Taky tu nic takového být nesmí. Dáme si doma,“ uklidňuje ho manželka Klára.

Rodina má nedaleko chatu. Zvláště v dobu adventní si cestu z Brna na Vysočinu náležitě užívá. „V každé vesničce a snad i v každé zahradě svítí stromky. Kdysi jsme hráli takovou hru, že jsme se je snažili s dětmi cestou na chatu počítat. Ale za stovkou jsme to pokaždé spletli,“ vzpomíná Klára Janotová.

Na žďárském náměstí si prohlížejí letošní výzdobu. „Je to pěkné – stromek, betlém, zvonička i strom přání. Ale u nás boduje kašna,“ usmívá se Klára.

Zmíněná kašna dostala vánoční výzdobu letos poprvé. Jednoduše se proměnila v originální adventní věnec.

S vánoční výzdobou si daly práci i další města a obce. Například v Křižánkách je i letos k vidění prostorový betlém. „Já nevynechám jedinou příležitost, kdy se sem můžu podívat. Moji prarodiče odtud pocházejí. A my tu máme chatu. A každoročně se taky jdeme podívat k betlému,“ říká Naďa Šauerová z Poličky.

V betlému je sice i letos hodně postav, přesto ale není úplný. „Některé postavy jsme už nestihli opravit. Sloni a velbloudi se nám rozpadli. Ale to základní tam pořád je,“ vysvětluje starosta Křižánek Jan Sedláček.

I tak jsou jesličky velkým lákadlem nejen pro místní, ale i pro přespolní. Lidé se u něj fotí a nasávají vánoční atmosféru. Tentokrát se však u něj ocitli Šauerovi sami. Ne každý se vydal na adventní putování. Někomu byla zima, jiný se rozhodl nepokoušet osud a raději se vyhýbat ostatním. A dalším zase chybělo tradiční adventní horké pití. „Je pěkné projít se vyzdobenými vesničkami a městy bez davů. Svařák si může každý udělat doma a vzít si ho s sebou v termosce,“ nenechává se od mrazivé procházky odradit Naďa Šauerová.