„V souvislosti s klimatickými změnami a také s tím, že ubývá hmyzu, jsme se rozhodli, že změníme způsob nakládání s travnatými plochami ve městě. Nepůjdeme tou cestou, že bychom stříhali trávník nakrátko, jako jsme to dělali v minulosti, ani nechceme nechat trávu růst volně od jara do podzimu, i když pár travnatých ploch přece jen ve městě bude,“ potvrdil starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

Město hodlá na udržovaných plochách docílit silného travního porostu bez suchých míst. „Když je velké sucho a teplo, tak se trávník nízkým sečením ničí. Proto jsme se rozhodli sekat nízko pouze na jaře, když je hodně vláhy. První seč bude na pět centimetrů. V létě, až budou horka, začneme trávníky sekat vysoko, tak na deset až patnáct centimetrů. Ve vyšší trávě se drží rosa, a to napomáhá místnímu mikroklimatu. Když se pak rosa sráží, zavlažuje stébla,“ vysvětlil novou koncepci sečení správce městské zeleně Zdeněk Krejčí.

Klíčovou oporou byl pro extraligové házenkáře Nového Veselí v celém letošním ročníku Nikola Sekulič (v červeném dresu).
Podařilo se. Nové Veselí může slavit historický úspěch

Město má v plánu v několika vybraných lokalitách ponechat trávu volně růst po celé vegetační období. „Na některých místech bychom ji posekali až na podzim, na konci srpna nebo v září. Chceme tak docílit lučního efektu. Půjde například o louku za Domem s pečovatelskou službou nebo o lokalitu pod Třemi kříži. A uvažujeme i o loukách mezi rybníky Cihelský a Klečkovský,“ upřesnil Zdeněk Krejčí.

Město také zamýšlí zpřístupnit zeleň více veřejnosti. „Lidé si mohou na trávník sednout, přečíst si tam třeba knížku. Nikoho nebudeme z trávníků vyhazovat,“ prohlásil Krejčí.

Veřejnost se na plánovanou aktivitu města dívá různě. „Já to vítám, voda z krajiny opravdu mizí a při nízkém sečení zůstávala na trávnících žlutá kola. Je to skvělý nápad,“ ocenila plán ošetření travních porostů novoměstská obyvatelka Milada Jandová.

„Mě se nelíbí ty neposekané plochy. Bude tam víc klíšťat a alergici jimi určitě také nadšeni nebudou. A mám taky obavu, aby to nedopadlo jako ve Žďáře, kde v minulých letech půl města hyzdila přerostlá tráva,“ řekl Jiří Peňáz z Nového Města.