Důvod? Lidé si chodí vyřizovat povolení k používání studní. Žádost musí mít podanou do konce letošního roku. „Zatímco loni k nám přišlo vyřizovat žádost jen jednačtyřicet lidí, letos už jich tu bylo téměř osm set. Je to tak dvacetkrát vyšší číslo,“ informoval tajemník Městského úřadu ve Žďáře nad Sázavou Jan Havlík.

Podle jeho slov se vyřízení žádosti nedá stihnout v šedesátidenní lhůtě, kterou stanoví zákon. „S počtem zaměstnanců, které na odboru máme, to zkrátka nejde. A přibrat výmoc? To by bylo na nic. Člověk, který tyto žádosti vyřizuje, musí mít odbornou způsobilost. Ta se ale získává až po čtrnácti měsících praxe,“ vysvětlil tajemník.

Lidé kvůli svolení k nakládání s vodami chodí na úřad dennodenně. Nechtějí riskovat padesátitisícovou pokutu, která hrozí, když si papíry nedají do pořádku.

„Taky tam musíme. Jen by mě zajímalo, co se stane, když se úředníkům moji žádost nepodaří do 31. prosince vyřídit. To budu tu pokutu muset zaplatit?“, ptala se v anketě Žďárského deníku Naděžda Kroupová ze Žďáru nad Sázavou.

Toho se však lidé bát nemusí. „V žádném případě nebudeme udělovat pokuty lidem, kteří si u nás žádost podají, a nám se ji nepodaří vyřídit. To by bylo proti lidskýmu rozumu a nikdy bychom to neudělali,“ ujistil tajemník žďárského úřadu Jan Havlík.