Současná bílá nadílka tam tedy zřejmě nemůže nikoho překvapit. „Tohle že by měla být nějaká kalamita? Vždyť jenom přes noc připadlo pár centimetrů sněhu! To může vyděsit snad jen někoho z Prahy nebo z Brna,“ zachoval klid Jiří Vaník, jeden z místních obyvatel a také provozovatel Chaty Studnice.

Zužující se silnice

Úterní dopoledne věnoval odstraňování sněhu z okolí chaty, k čemuž používá kromě sněhové frézy pouze starou dobrou lopatu. „V obci se sice prohrnuje traktorem, ale výsledek není vždycky úplně povedený. Traktor radlicí vyhrnutý sníh jenom odsune k okrajům vozovky, ten se tam hromadí, a silnice je tak postupně užší a užší a za chvíli tam traktor ani neprojede,“ postěžoval si Jiří Vaník.

Slepou silnici vedoucí do Studnic sice lemují zhruba metrové závěje větrem nafoukaného sněhu, ale komunikace byla asi hodinu před polednem již bez potíží průjezdná – prohrnutá pluhem a také posypaná štěrkem.

Také v okolních vysoko položených vesnicích na Novoměstsku, jako jsou například Rokytno nebo Maršovice, neměli řidiči už v úterý před polednem zásadní problémy. „Nejhorší je to vždycky brzy ráno, to se občas na silnici objeví nějaký ten sněhový jazyk, který tam vítr nafoukal. Ale odpoledne už je to většinou bez potíží. Člověk musí hlavně jezdit opatrně,“ říká Jaroslav Sedlák, který jezdí pracovně z Nového Města na Moravě do Sněžného každý den – zima nezima.

Zatímco pro řidiče je hojné sněžení posledních zimních dní postrachem, lyžaři si mnou spokojeně ruce. „O víkendu jsme na chatě měli tak padesát pět běžkařů. Stopy tady sice zatím skútrem vyjeté nejsou, ale koho lyžování baví, ten si je rád ve sněhu vyšlápne,“ mínil Jiří Vaník.