„V letošním čtvrtém ročníku jsme opět částečně upravili formát soutěže," uvedl Petr Pavlinec, vedoucí odboru informatiky a také vedoucí pracovní skupiny k problematice elektronické bezpečnosti. „Soutěžící si nejdříve museli projít e-learningový kurz k elektronické bezpečnosti, který byl realizován v rámci projektu Kraje pro bezpečný internet. Poté odpovídali ve třech on-line kolech na otázky týkající se elektronické bezpečnosti a informačních a komunikačních technologií obecně. Deset nejlepších studentů následně postoupilo do finálové části, kde měli za úkol představit projekt na téma e-bezpečnost," doplnil Petr Pavlinec.

Do e-learningového kurzu se přihlásilo 2000 studentů. Třech soutěžních kol se zúčastnilo 535 dětí. Nejúspěšnějším žákem v kategorii základních škol byl ve finále Jiří Kučera z Gymnázia Otokara Březiny a Střední odborné školy Telč, který porotu zaujal svojí prezentací, jak snadno se dá „heknout" počítač a jak se proti tomu bránit. Druhou příčku obsadil Jindřich Dítě ze žďárské ZŠ Komenského 2 se svou webovou stránkou varující před nástrahami na internetu, třetí skončila Tereza Rychlá ze ZŠ Polnička se svým plakátem.

V kategorii středních škol se na prvním místě umístila Veronika Cudlínová z Gymnázia a Střední odborné školy v Ledči nad Sázavou, která si připravila kreslený příběh o pomyslné elektronické džungli a nebezpečí, jež číhá na sociálních sítích. Hravou formou se pokusila téma přiblížit malým dětem.

Další pozice už připadly dívkám žďárských škol. Projekt varující před viry s doprovodným videem vynesl druhé místo Radce Křížové ze střední průmyslové školy. Bezpečnost hesel řešila ve své prezentaci doplněné anketou mezi mladými lidmi celkově třetí Pavla Jamborová ze žďárské střední zdravotnické školy. Nejúspěšnější soutěžící si za svou píli odnesli hodnotné ceny – xbox kinect, tablet, mobilní telefony.

Vyhlášení soutěže proběhlo při příležitosti Dne bezpečnějšího internetu. Cílem tohoto dne je podnítit bezpečnější a zodpovědnější užívání on-line i mobilních technologií především začínajícími a mladými uživateli. V rámci propagační kampaně proběhne celosvětově mnoho akcí, které poukáží na škodlivý obsah a projevy chování ve světě online a potřebu tvorby a rozšiřování nabídky webového obsahu pro nejmladší uživatele mobilních technologií.