Před budovou polikliniky se konal již šestý ročník osvětové akce Solární a technický den, jehož cílem bylo kolemjdoucím ukázat využití sluneční energie, možnosti elektromobility a jiné technické zajímavosti. „Jedná se o tradiční akci, v rámci které předvádíme různé věci poháněné slunečním zářením. Například na parabole připravujeme popcorn, nebo se pokoušíme opéci, či ohřát párky,“ popsal učitel žďárské „průmyslovky“ Rudolf Voráček.

Nechyběly fotovoltaické panely, které vyráběly energii pro chladničku anebo pro autorádio a děti si mohly třeba zazávodit se solárními autíčky. A k vidění byla rovněž sekačka napájená malým solárním panelem, která může pracovat i ve stínu, pokud je akumulátor dostatečně nabitý. Jinak se stínu vyhýbá. Sekačka o hmotnosti 7,5 kilogramů má i vestavěný alarm pro případ zcizení. „Největší úspěch má výroba cukrové vaty. Děláme ji pouze z cukru. A když vezmete v úvahu, že na poliklinice jsou fotovoltaické panely a prodávají energii do sítě, tak si můžeme myslet, že naše cukrová vata je vyrobena díky sluníčku,“ poznamenal Voráček.

Děti z mateřských školek si pohrály se stavebnicemi, ti starší a zdatnější si vyzkoušeli jízdu na koloběžkách. Při jízdě na nich se musel člověk různě naklánět, aby byly schopné pohybu. „Nejprve jsem vůbec nevěděl, jak tu koloběžku rozjet. Stál jsem na ní a nic. Pak stačilo otáček do stran řídítky a rozjel jsem se. Vůbec nic na tom nebylo,“ popsal své pocity z jízdy třináctiletý školák Daniel Šimek. Na své si přišly také příznivci fyzikálních přístrojů, mohly se dozvědět, jak mimo jiné funguje Crooksův mlýnek. U všech „stanovišť se totiž dostalo zájemcům zasvěceného výkladu od studentů či učitelů.

„Součástí akce byla i elektromobilní sekce v prostoru před budovou průmyslovky, kde stál nabíjecí stojan pro elektrokola a elektromobily, který vyrobil jeden náš student. Soutěžil s ním v mezinárodní soutěži. Příchozí měli možnost si elektromobily prohlédnout i se svézt,“ dodal Rudolf Voráček s tím, že svůj stánek mělo na Solárním a technickém dnu také pracoviště ve Strojírenské ulici. Vystavovali spalovací motory pohánějící různá letadla nebo Stirlingův motor.