VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti si zazpívají s hercem Petrem Vaňkem, peníze pomohou dětem

Žďár nad Sázavou – Poslechnout si koledy, nasát vánoční atmosféru, zazpívat si, koupit ručně vyráběné dárky a v neposlední řadě také pomoci dobré věci. To vše mohou ti, kteří zavítají na charitativní koncert Zkoleduj se, jenž se uskuteční v sobotu 2. prosince od devatenácti hodin v Městském divadle ve Žďáře nad Sázavou.

28.11.2017
SDÍLEJ:

Gymnazisté se na sobotní koncert poctivě připravují - trénují zpěv koled i řeší organizační záležitosti.Foto: archiv studentů Gymnázia Žďár nad Sázavou

Na jeho přípravě se podílejí někteří studenti a učitelé žďárského gymnázia, které si pro spolupráci zvolil divadelní a filmový herec Petr Vaněk - rodák ze Žďáru. Diváci jej mohou znát například z filmu Tobruk, Všechno nebo nic či ze seriálu Vinaři. A právě jeho spolek Surikati stojí za projektem Zkoleduj se. 

„Celkem se do akce zapojilo zhruba třicet studentů z různých tříd vyššího gymnázia. Jsme rozděleni na tři týmy. Jeden se věnuje právě tréninku na pěveckou část, další se stará o organizační záležitosti a třetí vyrábí věci, které se budou v rámci koncertu také prodávat. Třeba záložky, brože, magnetky nebo omalovánky,“ vysvětlila gymnazistka Alžběta Slámová z organizační skupiny.

Studenti se scházejí minimálně jednou týdně. Na počátku projektu se aktéři setkali i přímo s Petrem Vaňkem. Nedávno je herec navštívil ještě podruhé, aby se podíval, jak gymnazisté v přípravě postupují.

„Spolupráce se žďárskými studenty je úžasná. Po jednom z prvních setkání na podzim, kdy se studenti rozdělili do organizační, výtvarné i pěvecké skupiny, jsem byl už jen překvapen z jejich kreativity a zápalu, se kterým se podíleli na vzniku celého projektu. Moc se těším, až se nejen na jevišti žďárského divadla ta obří pozitivní energie a nadšení projeví naplno,“ nechal se slyšet Petr Vaněk.

Herec a jeho kolegové se do Žďáru znovu vypraví v sobotu na samotný koncert. Divákům zazpívají jak známé koledy, tak i úplně nové vánoční písničky. Další songy pak budou zpívat právě gymnazisté a přidat se samozřejmě může i publikum.

Výtěžek z akce poputuje, podle volby samotných gymnazistů, Společnosti pro ranou péči, pobočka Brno, jež má detašované pracoviště ve Žďáře nad Sázavou. „Výbornou zprávou pro nás bylo i to, že si zrovna náš projekt vybrala Nadace Divoké husy, která výsledný výtěžek z akce ještě zdvojnásobí,“ popsala Alžběta Slámová.

A na co budou získané finance využity? Raná péče, což je služba pro děti do sedmi let se zrakovým či kombinovaným postižením a jejich rodiny, rozšíří díky daru sklad pomůcek a stimulačních hraček, jež jsou rodinám zapůjčovány.

Budou zakoupeny světelné panely, polohovací vaky, stimulační hračky nebo vyrobeny speciální pomůcky dětem na míru – desky pro zrakovou stimulaci, komunikační kartičky, hmatové knihy. Tyto pomůcky vytvoří pracovnice střediska. „Jsme moc rády, že si studenti vybrali zrovna nás a že se pro podporu rozhodla také Nadace Divoké husy. Navíc se nám líbí celý projekt jako takový – jde tam o propojení Vánoc, rodiny a pomoci dobré věci,“ vyjádřila se Lucie Špuláková, koordinátorka sociální služby žďárského detašovaného pracoviště Střediska rané péče, pobočka Brno.

Zkoleduj se
Projekt Petra Vaňka a jeho přátel Zkoleduj se vznikl proto, aby si lidé mohli adventní čas společně užít trochu jinak. V plánu jsou čtyři charitativní koncerty, přičemž jeden z nich se již uskutečnil 25. 11. v Českých Budějovicích. Ve Žďáře nad Sázavou se koná 2. 12., v Ostravě 7. 12. a v Praze 16. 12.

Co se bude dít? Účinkující i diváci si společně zazpívají a zahrají vánoční písničky, a to jak známé koledy, tak ty úplně nové. Do projektu vstoupily i tři různé školy a jedna nadace, jejichž zástupci budou na koncertech také vystupovat. Tito spoluúčastníci vybrali dle svého uvážení místní poskytovatele sociálních služeb, k nimž pak doputuje výtěžek z koncertů. Zkoleduj se je prvním projektem uskupení Surikati, které založil herec Petr Vaněk.

Autor: Jana Nedělková

28.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studentské prezidentské volby v Obchodní akademii a Hotelové škole v Havlíčkově Brodě.
15

Studenti chtěli za prezidenta Jiřího Drahoše

Do akce Česko Zpívá koledy se v Polničce zapojily stovky lidí.
20

V Polničce koledy zazněly již potřetí

Rozštípená skála bude znovu vyhlášena přírodní památkou

Hamry nad Sázavou – Opakovaně bude na jaře vyhlášena přírodní památka (PP) Rozštípená skála, a to i přesto, že již řadu let přírodní památkou je.

Zloděj ukradl přívěsný vozík

Velká Bíteš – O přívěsný vozík přišel jeho majitel v Ludvíkově. Ztratil se z volně přístupného pozemku v úterý 12. prosince mezi jednou hodinou v noci a jedenáctou hodinou dopoledne.

Školky oslavily výročí akademií, diváci zaplnili celý kulturní dům

Žďár nad Sázavou – Patnáctileté výročí městské příspěvkové organizace Mateřská škola (MŠ) Žďár nad Sázavou provázela velkolepá oslava v podobě akademie s názvem Vánoční hvězdičky.

Do evangelického kostela chodí na Štědrý den i neznabozi

Nové Město na Moravě – Štědrovečerní hry pro děti už mají v novoměstském evangelickém kostele letitou tradici. Ani letos nebude pomyslný řetěz přerušen a početné publikum se může, ještě před tím než usedne k slavnostně prostřenému stolu, pobavit a také i trochu poučit. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT