Antonín Gemrot a Karel Sochor jako učitelé Vyšší odborné a střední průmyslové školy Žďár nad Sázavou dohlíželi na práci žáků. „Automobilka u Liberce vyrábí Kaipany na zakázku. Neprodává jen hotová auta, ale také stavebnice, ze kterých si každý může vlastní vozidlo sám sestavit. Kraj je pro naše školy nakoupil," vysvětlil Sochor. Dodal, že teď se s nimi mohou zúčastnit různých soutěží. „Postavíme ještě další, ale jiný model," připustil Gemrot.

Projektu se celkem zúčastnilo sedm středních škol. „Konstrukce byla dost komplikovaná, ale naše kluky to bavilo. Dokázali stavbu proto úspěšně zakončit," řekl Luboš Vyskočil, který se staral o odborné vedení práce týmu studentů Střední školy průmyslové, technické a automobilní Jihlava. Stavba zabrala dlouhou dobu. „Bylo to časově hodně náročné. Potřebovali jsme dejme tomu nějakých patnáct set hodin," sdělil Vyskočil. Připustil, že i jeho škola má další plány do budoucna. „Plánujeme postavit ještě jeden Kaipan, ale zatím to je pouze ve výhledu," dodal Vyskočil. Vše podle něj závisí hlavně na penězích. Zakoupení dílů je totiž nákladné a bez peněz z kraje by to nebylo možné.

Výtvory studentů všech zúčastněných škol mohou tento týden postupně posoudit obyvatelé všech okresních měst Kraje Vysočina v rámci Minifestivalu řemesel. Mohou si je prohlédnout, ale také do nich nasednout. Začátkem října se pak budou prezentovat na brněnském výstavišti v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu.

Kaipan je sportovní kabriolet. Výroba je prováděna převážně ručně v dílnách, takže každý jednotlivý stroj je něčím osobitý.

Postav si své auto

Postav si své auto. To je snem každého kluka! Ale jen málokomu se splní. Žákům sedmi středních škol v Kraji Vysočina se stal realitou. V rámci jedinečného projektu Kraje Vysočina studenti technických škol stavěli auto, které je možno využívat i v běžném silničním provozu. Realizace byla finančně podpořena z rozpočtů kraje i sponzorujících firem. Tím se zřizovatel technických škol aktivně zapojil do Roku technického vzdělávání. Cílem projektu bylo s využitím dílů z Fabie a z dílů, dodaných automobilkou Kaipan Smržovka, sestavit sportovní dvoumístný automobil. Ten si mohli studenti „vytunit" dle svých představ. Výsledky práce studentů školy veřejně prezentují.