Jejich zpracování bylo jedním ze 106 přihlášených návrhů, které bojovaly o čelní místa v jednotlivých kategoriích energeticky úsporných nápadů. Projekt se ve své soutěžní kategorii Mládež umístil na druhé příčce.

Zapomenutý objev

„Chtěli jsme především připomenout, že nějaký Stirlingův motor vůbec existuje, a co by se s ním dalo dělat,“ uvedl Radek Štikar.

Vynález skotského duchovního Roberta Stirlinga z roku 1816 má nyní podle tvrzení odborníků před sebou rozsáhlé použití v praxi.

Stroj může například využívat teplo ze spaloven odpadů či z obnovitelných paliv a rovněž také sluneční záření. Právě tento princip studenti ve své práci použili.

Propočetli parabolu, která soustřeďuje na válec motoru naplněný vzduchem sluneční paprsky. „V dílnách jsme zhotovili dřevěný model a podle něho ji ve specializované firmě vyrobili,“ sdělil Josef Jinek. V praxi se dá Stirlingův motor využít například při elektrifikaci domů – pro takzvané domovní elektrárny. Generátor jím poháněný by využíval teplo ze zdrojů pro vytápění domácností.

A co se bude se zajímavým projektem, kterému Josef Jinek a Radek Štikar věnovali řadu měsíců práce a prezentovali jej v několika soutěžích, dál? „Co víme, tak by jej měli ještě podrobněji rozpracovávat studenti nižších ročníků naší školy,“ dodal Radek Štikar.