Již v sobotu se rozzáří vánoční smrk na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě. Předvánoční náladu navodí od 16.30 hodin hudba základní umělecké školy a advent posléze otevře starosta společně s faráři evangelické a římskokatolické církve.

Lidé si v centru města také společně zazpívají koledy a budou mít možnost navštívit Horácké muzeum. „Necháme otevřeno až do pěti hodin odpoledne. Muzeum svátečně vyzdobíme," konstatovala Jitka Svojanovská ze spojeného novoměstského Infocentra a Horáckého muzea. Společně se stromem se na Vratislavově náměstí rozsvítí také ozdoby na některých městských i soukromých domech.

Dalším městem, kde Vánoce přivítají již v sobotu, je Bystřice nad Pernštejnem. Takzvané Koledování tam začne ve 13 hodin. V amfiteátru na Masarykově náměstí tou dobou vystoupí žáci místních škol a zájmových organizací. V 15.30 budou na tomtéž místě vylosování výherci soutěže Vodomil 2014 a hned po nich autoři nejlepší vánočky roku.

Při bystřickém Koledování vystoupí v pozdějších hodinách Divadlo Beze Jména a zazpívá pěvecký sbor Alter ego.

V dalších městech se oficiální vánoční program uskuteční až o první adventní neděli 30. listopadu. Ve Žďáře nad Sázavou se lidé po šestnácté hodině sejdou na netradičním místě, před Domem kultury. A místo jednoho stromu dokonce rozsvítí hned dva. „Ozdobíme dvě vánoční borovice, které společně vytvoří jeden celek," řekl starosta Zdeněk Navrátil. Tradiční sváteční akce se přesunula k Domu kultury z náměstí Republiky, na kterém ještě neskončila rozsáhlá rekonstrukce.

Na adventní neděli se těší také ve Velké Bíteši, kde v 16 hodin zahájí předvánoční slavnosti adventním koncertem. Hodinu poté již bude Masarykovu náměstí dominovat rozsvícená dřevina. „Kulturní program doplní pásmo dětí z mateřských škol a Houslová muzika Bítešan," dodal Tomáš Jelínek z Informační centra a Klub kultury Velké Bíteše.

Take ve Velkém Meziříčí budou v neděli zářit žárovky na větvích. Ale nejen ty. Lidé si s sebou na Náměstí tradičně nosí i vlastní prskavky, lampiony a svíčky. Sváteční atmosféru doplní například divadelní spolek Studna.

Adventní slavnost si přichystali také ve Svratce. Slavnostní program začíná od patnácti hodin divadelním představením.

----------------------

Kdy se rozsvítí vánoční stromy*

Sobota 30. listopadu
Bystřice nad Pernštejnem
Masarykovo nám., 13.00

Nové Město na Moravě
Vratislavovo nám., 16.30

Neděle 1. prosince
Žďár nad Sázavou
před Domem kultury, 16.00

Velké Meziříčí
Náměstí, 16.45

Velká Bíteš
Masarykovo nám., 16.00

Svratka
nám. Národního povstání, 15.00

*Čas určují zahájení kulturního programu, v jehož rámci dojde k rozsvícení vánočního stromu.