Mezi nejvíce postiženými oblastmi je v kraji Třebíčsko. „Jednotlivé či v malých skupinách poškozené stromy se nacházejí především na okrajích lesů. Evidujeme je třeba na Náměšťsku či Znojemsku," řekl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.

Podle odborníka na lesnictví Jiřího Konopáče může pouhé odklizení spadených stromů a větví na polních cestách trvat i měsíc.„Záleží ale samozřejmě na majitelích, ať už soukromých, nebo obcích, jak rychlí budou," mínil Konopáč.

Právě od lesních komunikací musejí těžaři s odklízecí mi pracemi začít, až poté se budou moci pustit do vnitřních částí porostu. Týká se to i 450 hektarů lesa u Mohelna, které městys vlastní. „Zatím všude, kde jsem se byl podívat, to je hrůza. Sčítáme škody, zatím neumím říct, jaké budou. Čísla nám řekne lesník, na pohled to ale vypadá děsivě," upozornil mohelenský starosta Jiří Kostelník.

Obecní zaměstnanci se mezi poválené stromy vydají v nejbližších dnech. „Hlavní pracovní nasazení začne až po svátcích," podotkl Kostelník.

Příčinou aktuálních starostí lesníků byly teploty kolem bodu mrazu doprovázené mrholením a mlhami. Vzpomínky Jiřího Konopáče na podobné počasí, které za sebou také zanechalo výrazné škody v lesích, jsou staré čtyřicet let.

„Tuším, že to bylo v roce 1974. Začalo to 11. ledna a jen na majetku třebíčského lesního závodu byla škoda sto tisíc kubíků dřeva," připomněl Konopáč.

Kromě stromů, které tlak ledu rozlomil nebo vyvrátil i s kořeny, mají další kmeny narušenou strukturu. „Některá poškození nemusí být viditelná a projeví se až v pozdějším období," potvrdil Daniel Szórád. Do té doby se do dřeva pustí hniloby a hmyz.

Škody sčítají i vlastníci, kteří o své lesy v minulosti příliš nepečovali. Menší díl viny za padající stromy tak nesou i oni. „Tam, kde jsou porosty pěstebně zanedbané, husté a stromy přeštíhlené, je dřevo ke zlomům obecně náchylnější. Taková námraza, kterou jsme v minulém týdnu zažili, ale láme i odolné stromy," poznamenal Konopáč.

Lesy ČR již vyzvaly obce na Dačicku a Jindřichohradecku, aby vydaly zákaz vstupu veřejnosti do lesů s platností do konce února příštího roku. Celoplošnou výzvu ke zvýšené obezřetnosti vydal státní podnik už minulé úterý.

S doporučením se přidalo i Mohelno. „Rozhodli jsme se k tomu už v době námrazy, protože se blíží Vánoce a lidem nezabráníte, aby chodili krást stromky," zamýšlel se starosta městyse. „Je na každém, jestli to naše varování bude brát vážně," dodal.

Nebezpečí v lesích panuje stále. Mnoho vyvrácených stromů se totiž jen opřelo o sousední a spadnout na zem mohou při větrném počasí.

Toho se také lesníci obávají. „Je více než pravděpodobné, že se do některých lokalit, vzhledem k pozdějšímu projevu způsobených škod, budeme muset opakovaně vracet," řekl výrobně technický ředitel státního podniku Lesy ČR Václav Lidický.