„Nejsem příznivcem likvidace zeleně ve městech, ale tyhle stromy už to asi opravdu potřebovaly. A překvapilo mě, jak se náměstí najednou prosvětlilo, a jak vynikl morový sloup. Někdy nemusí být změna na škodu,“ nechal se slyšet Pavel Krejčí z Nového Města na Moravě.

Kácení vyvolává především v novoměstských patriotech vždy vlnu emocí. Někdejší výměna nemocných borovic v dolní části Vratislavova náměstí za nové byla příčinou mnoha neshod radnice s místními obyvateli. „Kácení je v Novém Městě na Moravě vždy citlivé téma, proto jsme už na jaře a v létě uspořádali diskuse o tom, v jakém zdravotním stavu kaštany na Vratislavově náměstí jsou, a jak bychom měli postupovat. Zveřejnili jsme podrobné dendrologické posudky, takže nakonec i skalní odpůrci kácení akceptovali nutnost odstranění nemocných stromů. Projekt byl vytvořen ve spolupráci se zahradnickou fakultou Mendelovy univerzity,“ popsal postup radnice starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

Stromy na Vratislavově náměstí byly po desetiletí nedílnou součástí města. Radnice má v plánu je nahradit novými. „Slíbili jsme, že vyměníme kus za kus. Budou to také kaštany, ale už odolnější kultivary. Jeden týden jsme káceli, hned následující týden se bude sázet,“ slíbil starosta.

„Sázet se budou už vyšší, asi čtyřmetrové stromy. Nepřijdou na místa těch vykácených, ale budou vysázeny tak, aby vytvořily pravidelné stromořadí,“ dodal.