Na nákup vyrazili i reportéři Deníku a zjišťovali, kolik letos lidé nechají u obchodníků za holý vánoční základ, tedy živý stromek, kapra, jmelí a symbolickou vánočku. Pokud nebudete nároční, vystačíte si se čtyřmi sty korun. Za stromek dáte na Žďársku 250 korun, za kapra pětasedmdesát, vánočku sedmatřicet a trs jmelí vyjde přibližně na „dvacku“.

Ceny kaprů se letos mírně zvýšily kvůli dani z přidané hodnoty, jejíž sazba se letos rybářům změnila z pěti na devět procent. „Loni jsme prodávali za jednotnou cenu 68 korun za kilo váhy kapra,“ sdělil Petr Kulhánek ze žďárského Kinského rybářství. Letos zákazníci většinou četli na cenovkách cifry začínající sedmičkou.

Kvůli nákupu vánočních dárků lidé o zlaté neděli zaplavili obchodní domy nejen v regionu, ale i nákupní centra v Jihlavě či Brně.

Pokud ovšem sháníte na poslední chvíli dárky pro své blízké, dobře si rozmyslete, zda koupená věc opravdu najde své upotřebení. Některé již rozbalené zboží budete totiž jen těžko vracet. Jedná se především o dárky v podobě kosmetiky, knih, počítačového software, nebo hudbu a filmy na kompaktních discích.

Zástupci Sdružení na obranu spotřebitelů upozornili, že prodejci takové rozbalené zboží, kupovat zpět ze zákona nemusí. „Lidé by si proto u prodávajícího měli už při nákupu zjistit, zda a za jakých podmínek jim vánoční dárek vůbec vykoupí zpět,“doporučil Jan Mišurec ze SOS.

---------------

Kolik utratíte?

levnější stromeček: 250 Kč

živý kapr ze sádek: 75 Kč

vánočka: 37 Kč

jmelí: 20 Kč

--------------------

Ilustrační ceník stromků v regionu