„Někdy vloni mezi vánočními svátky mě napadlo, že bychom měli na Vejdochu vztyčit kříž století jako poděkování za uplynulých sto let, takový odkaz na historii, která zde plyne a dotýká se nás. Už tehdy jsem měl jasno v tom, jak by dílo mělo vypadat,“ vysvětlil počátky „zrození“ nové sochy autor myšlenky, starosta obce Jámy Jiří Šikl.

Prvotní myšlenka začala záhy dostávat jasnější obrysy. Jamští zastupitelé dali starostovi zelenou, a on se tak mohl obrátit na člověka, který sochu vytvoří. „Návrh je od akademického sochaře Petra Váni. Jeho umělecké ztvárnění dokonale vystihlo záměr postavit kříž, který by současně vyjadřoval náš kladný vztah k české státnosti. Kříž byl navržen jako strom vyrůstající z kamenité země Vysočiny. Výhonky lípy, jež vyrůstají z kořenů jednotlivých let uplynulého století, jsou propleteny tak, že vytváří kříž - symbol života, který byl pro mnohé v minulých sto letech těžký. Ale je tu také naděje v podobě nového výhonku, který vyrůstá z roku 2018. Symbolizuje víru, že všechno dobře dopadne,“ popsal Jiří Šikl.

Obyvatelé sídliště posekli dětem trávu u prolézaček.
Když se nepostará město, posečeme si trávu sami, prohlásili obyvatelé Žďáru

Na kopci Vejdochu byly v roce 1968 u příležitosti padesátého výročí založení Československé republiky vysazeny dvě lípy – česká a slovenská. „Proto je také kříž navržen jako strom – lípa. Strom života by měl na obě původní lípy navazovat. A bude také součástí vyhlídky, kterou tam nyní budujeme. Vykoupili jsme pozemky, upravili přístupovou cestu. Z místa je nádherný výhled do okolí. Je odtamtud vidět až za Křižanov, za Bohdalov a na další místa,“ sdělil jamský starosta.

Vyhlídku s pískovcovým křížem budou podle starosty vyhledávat lidé, kteří si chtějí o samotě popřemýšlet. „Nebo naopak ti, kteří si vyjdou společně s rodinou do přírody na procházku,“ doplnil starosta.

Nová skulptura bude slavnostně požehnána v září. „Myšlenka se zrodila před Vánoci. A tak jako člověku trvá devět měsíců, než se narodí nový život, tak i nám potrvá devět měsíců uvést sen ve skutečnost,“ řekl Jiří Šikl.

Průchod z náměstí Republiky do Husovy ulice zdobí dílo Lukáše Kladívka, který na festival Zdi přijel z Poděbrad.
OBRAZEM: Nevyužité plochy ve Žďáře zdobí streetartoví umělci