Do soutěže, kterou pořádá žďárský Český svaz ochránců přírody (ČSOP) ve spolupráci se Správou Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy, můžete nominovat dřevinu, jež se vám zdá nějakým způsobem výjimečná.

„A je jedno, zda přihlášený strom bude vynikat vzhledem, výškou, stářím, velikostí, svým umístěním nebo se bude například vázat k nějakému příběhu či osobnímu zážitku,“ nechal se slyšet Jaromír Čejka ze Správy CHKO Žďárské vrchy.

Pozorování přírody

Prozatím se mohou milovníci přírody při svých vycházkách rozhlížet okolo sebe a pátrat po stromu rostoucím v okolí okresního města, který by do soutěže rádi přihlásili. Návrhy mohou podávat od pondělí 8. března, uzávěrka nominací je pak stanovena na pátek 30. dubna.

A co by měl každý návrh obsahovat? Předně byste měli uvést, o jaký druh stromu se jedná a připojit také jeho základní popis – tedy například výšku, obvod kmene ve zhruba sto třiceti centimetrech nad zemí, stáří dřeviny či její charakteristické znaky.

Účastníci soutěže by měli připojit také fotografii nominovaného stromu a údaje o lokalitě, ve které roste, případně i s číslem příslušné parcely. Doplněn má být ještě komentář k jejich favoritovi a samozřejmě i kontaktní údaje na navrhovatele. Zapomenout by však lidé měli na památné stromy, jichž se na území CHKO Žďárské vrchy nachází něco přes čtyři desítky.

„Ze zaslaných tipů vybere do 9. května odborná porota pět stromů-finalistů, z nichž bude budoucího vítěze od 12. května do 13. června volit veřejnost pomocí hlasovacích lístků,“ popsal Jaromír Čejka.

Vybranou pětici stromů si budete moci prohlédnout na webových stránkách Správy CHKO, ČSOP, žďárské knihovně, novoměstském i kráteckém infocentru i na stránkách Žďárského deníku.

Vítězný Strom Žďárska by měl pak být znám 23. června, přičemž se dřevina dočká, bude-li to třeba, odborného ošetření. Případně může být uvažováno také o její zařazení mezi památné stromy.

Ze všech osob, které se nominací či hlasování zúčastní, budou vylosování tři, jež obdrží věcné ceny.