Policisté se proto společně s Českým svazem pivovarů a sladoven pustili do projektu s názvem Řídím – piju nealko pivo. „Cílem je představit a rozšířit povědomí veřejnosti o nápoji, který je pro řidiče při řízení vozidla vhodnou a hlavně bezpečnou náhradou alkoholického piva,“ popsal policejní komisař Miroslav Pecka.

Ve Žďáře nad Sázavou se akce konala v pátek dopoledne. Strážci zákona doprovázení zástupcem havlíčkobrodského pivovaru Rebel zastavovali šoféry v Bezručově ulici. Všichni ukáznění řidiči, tedy ti, u kterých měla dechová zkouška negativní výsledek, dostali drobné dárky. Nechyběla mezi nimi samozřejmě láhev nealkoholického piva Rebel. Kromě toho motoristé obdrželi také dva jednorázové alkoholtestery a informační letáček.

„Myslím si, že je to určitě dobrá akce. Řidiči by si měli alkohol odpustit, když usedají za volant. Ubylo by hodně dopravních nehod. Navíc nealkoholické pivo už dneska chutná v podstatě stejně jako normální, takže si ho mohou šoféři dopřát s chutí,“ myslí Jaroslava Červenková ze Žďáru nad Sázavou.

Karambolů, po nichž bylo u viníka nehody zjištěno požití alkoholu, se loni v kraji Vysočina stalo celkem 217. Navíc 159 řidičů mělo více než jedno promile. O život při těchto kolizích přišlo osm lidí, dvaadvacet jich bylo těžce zraněno. Letos na Vysočině pod vlivem alkoholu bouralo 85 šoférů, přičemž 57 z nich mělo nad jedno promile. Těžké zranění při těchto nehodách utrpělo jedenáct osob.

Lichotivé ale nejsou ani výsledky policejních kontrol. Na silnicích žďárského okresu již strážci zákona letos načapali 35 podnapilých řidičů. „Jenom od počátku července jich bylo šest,“ připomenula prázdninové skóre žďárská policejní mluvčí Jana Martincová. Od začátku července se na Žďársku také stalo již osm dopravních nehod, při nichž sehrál roli alkohol.

Šoféři, kteří řídí pod vlivem alkoholu, se dopouštějí protiprávního jednání. Pokud u něj policisté naměří hodnotu menší než jedno promile, tak se řidič dopustil přestupku. Za ten lze uložit pokutu až do výše 50 tisíc korun a zákaz činnosti až na dobu dvou let. „Je-li u řidiče zjištěna hodnota nad jedno promile, tak se dopoušstil trestného činu, a za tento trestný čin může být potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo zákazem činnosti,“ dodal Miroslav Pecka.