Více z voleb v sekci Související články


Jak byste komentoval výsledek eurovoleb?
Byl jsem příjemně překvapen výsledkem ODS. Myslím si, že k němu spíše než kvalita programu přispělo současné mínění společnosti, které je nyní ČSSD méně nakloněno než před několika měsíci.

Ve žďárském okrese ale byli sociální demokraté úspěšnější…
V okrese sice ČSSD vyhrála, ale ve Žďáře samém získala více hlasů ODS. A když sečteme hlasy, které středněpravicoví voliči dali ODS a KDU-ČSL, vnímám výsledek voleb jako kvalitní, což mě pochopitelně těší.

Překvapila vás nízká volební účast?
Nepřekvapila. A mohu říci, že kdybych si býval vsadil, trefil bych se téměř přesně.

Myslíte si, že to bylo i informacemi o chystaném zvýšení platů českých europoslanců?
Tahle věc se těžko vysvětluje, ale dá se říct, že nízká volební účast při eurovolbách pramenila i z toho. Ale samozřejmě nejenom z toho.

Vy osobně však záměr zvýšení platů českých europoslanců neschvalujete…
Nyní je každý europoslanec placen svým parlamentem. Představitelé členských států se však dohodli na sjednocení platů ve výši asi 7 000 eur. Moc se mi to nelíbí. Ztrácí se tím vazba europoslance na jeho národní parlament a výše platu se příliš vzdaluje národnímu spotřebnímu koši. Já nestojím o to být placen evropskou institucí, ale chci být kontrolován a placen občany své země. O možném zvýšení platů europoslanců však ještě rozhodne Parlament ČR.

----------------

Ohlédnutí: Ivo Strejček obhájil křeslo v Evropském parlamentu

Občanský demokrat Ivo Strejček ze Žďáru nad Sázavou bude i nadále zasedat v Evropském parlamentu.

Vysočinský politik obhajoval křeslo v Bruselu a po přesvědčivém vítězství jeho ODS v tuzemských volbách bude ve funkci působit dalších pět let.

„Byl jsem příjemně překvapený výsledkem ODS. Myslím si, že k němu spíše než kvalita programu přispělo současné mínění společnosti, které je nyní ČSSD méně nakloněno než před několika měsíci,“ uvedl pro Deník Ivo Strejček, který již před volbami tvrdil, že obsazení Evropského parlamentu je pro každého občana České republiky velmi důležité.

Eurovolby přilákaly v Česku k urnám 28,22 procenta oprávněných voličů. Na Vysočině činila volební účast 28,86 procenta.

Zatímco v celorepublikovém měřítku kandidáti za ODS výrazně předčili sociální demokraty – získali 31,45 procenta hlasů a devět mandátů, zatímco ČSSD 22,38 procenta a sedm mandátů – na Vysočině byl rozdíl minimální. ODS zde získala 25,17 procenta hlasů, zatímco hlavní konkurent ČSSD 24,22 procenta.

V závěsu za dvěma nejsilnějšími frakcemi skončili komunisté s 16,27 procenta hlasů, 13 procent si připsala KDU – ČSL. Výsledky letošních voleb do Evropského parlamentu výrazně kontrastují s loňskými volbami do zastupitelstev krajů.

V říjnu 2008 na Vysočině jasně kralovala Česká strana sociálně demokratická, se kterou sympatizovalo 40 procent voličů, zatímco občanští demokraté se museli spokojit s 21 procenty.