„Museli jsme zjistit finanční náročnost a také to, jak bude studna vyvedena na povrch, jakou dostane podobu a další a další skutečnosti. Nakonec rada schválila obnovení studny v centru města," potvrdila starostka Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová.

Rekonstrukce historického objektu spolu s dalším archeologickým výzkumem vyjde město na čtyři sta tisíc korun.

Žďárské náměstí se opravuje za podpory evropských dotací. Z tohoto důvodu musela být rekonstrukce středověké studny, která nebyla součástí původního projektu, konzultována s krajem. „Regionální operační program souhlasí se zahrnutím zachování studny do uznatelných nákladů projektu jako vícepráce," sdělil místostarosta Ladislav Bárta.

Jak bude vypadat?

„Jsem rád, že středověká studna nebude nakonec zasypána," řekl historik Miloslav Lopaur z Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou, který byl jedním z iniciátorů jejího uchování. Nyní začínají úvahy o tom, jakým způsobem bude historický objekt do náměstí zakomponován.

„Nemyslím si, že by o všem mělo rozhodovat samo město. Vzhled a provedení studny odsouhlasí odborní pracovníci našeho muzea," nechala se slyšet starostka Zvěřinová.

„Máme návrh zpracovaný architektem, který nám dělá celé náměstí. Je v něm zahrnuto také vnitřní osvětlení a bezpečnostní zábradlí tak, aby nedošlo k pádu dovnitř," informoval Ladislav Bárta.

Architekt navrhl okolo studny mříž s motivem vysoké trávy. V mříži budou umístěna uzamykatelná dvířka, aby mohlo docházet k pravidelnému čištění a v dlažbě zabudovaná bronzová nebo litinová deska se základními informacemi o archeologickém nálezu. Podle slov starostky se teď k návrhu budou vyjadřovat především odborníci.

„Mám už dvě jasné představy, i když nevím, jestli se vejdou do zadání města. První z nich je mříž vyčnívající nad studnou, připomínající provedení, jaké je ve Studniční kapli Panny Marie," představil svou vizi historik Miloslav Lopaur. „Druhá varianta je trochu náročnější. Mohl by se nad studnou vybudovat vrátek s okovem. Udělat repliku studny tak, jak původně vypadala, což by bylo takové připomenutí v symbolické rovině. Samozřejmě ale budeme muset spolupracovat s městem," dodal historik Lopaur.

Další výzkum

V nejbližších dnech na náměstí znovu nastoupí archeologové, kteří opětovně začnou s výzkumem. „Půjdou do hloubky dva až pět metrů. Budou pracovat asi týden nebo čtrnáct dní, očekávají tam další nálezy," sdělila starostka.

Co říkají na objevenou studnu místní lidé? „Těší mě, že se bude pokračovat ve výzkumu. Jak jsem slyšela, do studen se poté, co přestaly plnit svůj účel, házelo všechno možné. Takže by tam archeologové mohli najít leccos zajímavého," vyjádřila se Ivana Veselá ze Žďáru.

Ne všichni jsou ale zachováním prastaré studny nadšeni. „Bude to jen další místo, kam se bude odhazovat binec. Bude to jen velice drahý odpadkový koš," myslí si Rostislav Řádek.

Odpůrci rekonstrukce historického objektu měli ovšem i další připomínky. „Někteří se na radnici tázali, jestli to nebude jen další paskvil na náměstí a raději by viděli čtyři sta tisíc korun vynaložených na jiný účel. Já v tom vidím obrovský význam a symboliku z pohledu historie města i proto, že město má studnu ve svém znaku," odpověděl na jejich výtky Ladislav Bárta.

A ještě jedna skutečnost je trnem v oku některých místních obyvatel. Žďárské náměstí přijde tím, že bylo rozhodnuto historický objekt zachovat, o čtyři parkovací místa, která měla být v této lokalitě vybudována. „Zazněly i obavy, kolik lidí se do studny, která bude vlastně na parkovišti, trefí. My doufáme, že nikdo," vyjádřila se starostka Zvěřinová.