Krajského projektu Postav si svůj traktor podpořeného společností Zetor se v kraji účastní čtyři technicky či zemědělsky zaměřené střední školy, dvě z nich ze žďárského okresu.

„My jsme se účastnili i první etapy projektu, v tomto školním roce žáci repasovali starý vyřazený traktor, který nám poskytla krajská správa a údržba silnic. Představíme ho 14. června na řemeslném minifestivalu ve Žďáře,“ přiblížil ředitel Vyšší odborné školy a Střední odborné školy zemědělsko-technické Miroslav Novák. Podle jeho slov se repase povedla, takže škola uvažuje, že znovicírovaný traktor bude využívat při výuce v autoškole. „Nový traktor od Zetoru budou žáci montovat v nadcházejícím školním roce,“ dodal Novák.

Zkušenosti z letošní repase traktoru, který bude příští týden také k vidění ve Žďáře, při montáži nového stroje uplatní i žáci novoměstské střední odborné školy. „Traktor zrepasovali moc pěkně, počítáme, že ho další žáci znovu rozeberou, opět sestaví a ještě nějak dál vylepší. Pak ho můžeme používat třeba při práci v lese, protože traktorů není nikdy dost. Jako velký přínos vidím, že kluci dělají něco, co má smysl, protože potom traktor vypadá tak, jak si přáli, a hlavně funguje,“ sdělil ředitel Střední odborné školy v Novém Městě na Moravě Ivo Teplý. Podle jeho slov není problém v jednom školním roce stihnout jak znovu rozebrat a ještě více vylepšit starý stroj, tak i sestavit zcela nový. „Kluků je hodně, můžeme klidně udělat dvě skupiny,“ dodal Teplý.

Překvapením byl pro Martinu Sáblíkovou i trenéra Petra Nováka obrovský dort, který v pondělí od vedení města Žďáru dostala.
Nebudu alibista, na olympiádu jedeme pro medaili, říká Novák

Společnost Zetor dodá do každé ze škol díly traktoru Zetor Proxima ve verzi cabrio, tedy s odkrytou střechou. Kromě dílů jim také poskytne také konstrukční plány, aby se spolu se svými mistry mohli pustit montáže. „Věříme, že pro studenty to bude velká výzva a zároveň zábava. Abychom jim na začátku vše objasnili a trochu jim pomohli, poskytneme mistrům metodickou podporu,“ vyjádřila se Jana Ragasová, ředitelka lidských zdrojů a všeobecné správy ve společnosti Zetor. Zatímco technické provedení a sestavení musí být naprosto přesné podle návodu, designové prvky a celkový vzhled traktoru už bude na stavitelích samotných. Zda zachovají tradiční kombinaci černé a červené barvy, záleží jen na nich.

Kraj projekt bere jako další z akcí, které mají přitáhnout žáky k technickému vzdělávání. „Projekt Postav si svůj traktor má pomoci regulovat klesající zájem studentů o zemědělské obory na středních školách a nabídnout školám další aktivitu, která studenty baví, zvyšuje prestiž oboru a upoutává pozornost odborné i laické veřejnosti,“ sdělila radní Kraje Vysočina Jana Fialová. Doplnila, že do projektu se kromě VOŠ a SOŠ zemědělsko-technické v Bystřici nad Pernštejnem a SOŠ Nové Město na Moravě zapojily také Česká zemědělská akademie v Humpolci a Střední průmyslová škola Třebíč.