V červnu policisté nachytali během jednoho výjezdu i třiadvacet školáků a studentů s cigaretou v ruce. V září přistižených výrazně ubylo. Důvod? Obava školáků z přistižení a následných trestů – shodují se policisté a zástupci žďárských škol. Výsledky spolupráce s městskou policií si pochvalují i mnozí rodiče dětí.

„Poslední kontrolní akci jsme dělali v úterý v okolí jedné ze žďárských středních škol. Nezjistili jsme sice, že by někdo z mladších osmnácti let kouřil, ale žáci nesmějí dle školního řádu opouštět školu, což někteří porušili,“ uvedl vedoucí žďárské městské policie Martin Kunc s tím, že přistižené čeká pravděpodobně kázeňský trest.

Kontroly mají podle zkušeností strážníků obrovský preventivní účinek – školáci si o nich dávají vzájemně vědět a mnozí si pak raději zapálení cigarety rozmyslí.„Jedné takové kontroly jsem byla svědkem. Já nekouřím, ale dost lidí od nás ze školy si teď dává pozor a poblíž školní budovy si už nezapaluje,“ zmínila patnáctiletá Jana, studentka střední průmyslové školy.

Dalším krokem, který by měl kouření nezletilců zamezit, je spolupráce strážníků s rodiči. Někteří byli podle policistů velmi překvapení, když se dověděli, že jejich potomci kouří.

Zapojení rodiny

„Proti kouření žáků naší školy se snažíme bojovat, a jsme rádi, že nám v tom pomáhá ipolicie. Hlavní ale je, abychom pro tento boj získali i rodinu. Jen těžko lze odnaučit kouřit někoho, komu to doma tolerují,“ vyjádřil se Josef Crha, ředitel žďárské střední školy technické. Také v okolí tohoto zařízení již v září strážníci kontroly prováděli. Oproti červnu, kdy několik nezletilých kuřáků nachytali, jsou ale výsledky lepší.

„Šlo opět o opuštění školy. Nezletilé, kteří kouřili, jsme tentokrát nezjistili,“ sdělil Martin Kunc a dodal, že v této činnosti hodlá městská policie pokračovat i nadále.

Nezletilce, kteří jsou přistiženi s cigaretou v ústech, čeká kromě kázeňských trestů dle školního řádu také to, že se o jejich prohřešku dozví rodiče. Informují je sociální pracovníci, kteří pak případ řeší.