„Máme nepřetržitou službu, takže sloužíme i na Štědrý den. Dokonce máme na noc posílené hlídky, protože z minulých let máme zkušenosti, že se lidé navečer v hojném počtu vyráží bavit do zábavních podniků. Odbudou si to u stromečku a jdou ven," řekl vedoucí Městské policie Žďár nad Sázavou Martin Kunc.

Více práce na Štědrý večer je pro žďárské městské policisty zaběhnutá rutina. „Přes den slouží jen dvoučlenná hlídka a jeden člen na stálé službě, to problém nebývá. Večer je to horší, to už nás slouží pět," podotkl Martin Kunc.

Ať už je svátek nebo ne, v okresním městě jsou hříšníci poměrně často odměňováni pokutami. „Vždycky záleží na konkrétním činu. Ale pokud někdo spáchá nějaký hrubý přestupek, pak mu blokovou pokutu uložíme i ve svátek," vyjádřil se vedoucí žďárské městské policie.

Policisté se sice ze služby vyvléknout nemohou, atmosféru Vánoc si ale přece jen připomenou. „Máme na služebně i stromeček, i když jen malý, umělý. A služby si mezi sebou rozdělujeme tak, aby nesloužil pořád jeden a ten samý člověk," sdělil Kunc.

Zato policisté ve Velkém Meziříčí si Štědrý den mohou užívat plnými doušky. „Nás je jenom šest, takže službu nemáme vůbec. Zabezpečujeme až další sváteční dny a to po dohodě s Policií České republiky," potvrdil vedoucí městské policie Petr Dvořák.

Městští policisté v Novém Městě na Moravě jsou na tom podobně, jako pověstná chytrá horákyně, která nechodila ani nahá, ani oblečená. „Celý den, až do 18.45, máme volno. Sloužíme až v noci," vysvětlil vedoucí novoměstské městské policie Jiří Hradil. Strážníci si prostě dají v klidu doma kapra s bramborovým salátem, rozbalí s rodinou dárky pod stromečkem a pak teprve nastoupí do práce.

Novoměstští strážci zákona bývají o svátcích k lidem o něco vlídnější, než obvykle. „Když nejde o nic závažného, pak se snažíme vše řešit domluvou," řekl Jiří Hradil.

A s jakými problémy se potýkají městští policisté v Novém Městě nejčastěji? „Jsou to rodinné hádky mezi manžely. Ale zasahujeme velmi málo, lidé se většinou snaží dodržet svátky klidu a míru," odpověděl Jiří Hradil.