„Většina ostatních se ale brzo vrátila ke svým majitelům. Naše zásahy v souvislosti se psy se nejčastěji týkají ztracených místních psů. Jejich majitelé je zpravidla hned začnou hledat," přiblížil Martin Kunc, vedoucí žďárské městské policie (MP).

Loni strážníci na území Žďáru odchytili celkem 72 psů. Víc než polovina z nich měla známku, a díky tomu se podařilo rychle kontaktovat jejich majitele, kteří si své ztracené miláčky s díky odvedli domů.

Majitele zatoulaných psů však nezřídka čeká postih za přestupek. Třeba minulý týden volala městské policisty kolemjdoucí do žďárské Okružní ulice, kde volně pobíhali hned tři lovečtí psi. „Strážníci je pak odchytili na cyklostezce směrem na Hamry nad Sázavou," poznamenal Kunc.

Radost z nalezení psů pak jejich majiteli zkalila bloková pokuta, kterou dostal kvůli nepozornosti. Ukázalo se, že psi utekli otvorem v plotě. Což znamená, že nebyli na pozemku dostatečně zajištěni. „Každý případ posuzujeme individuálně, podle toho, za jakých okolností se stal," dodal vedoucí strážníků.

Při vážném podezření na týrání zvířete MP například kontaktuje krajskou veterinární správu. „Stává se to častěji, než si lidé možná myslí. Veterinární správa pak prověří, jak se lidé o svého psa starají. Spolupráce s ní funguje perfektně," podotkl Martin Kunc.

Strážníci po odchycení do útulku předali čtyřiatřicet psů. „Dostanou se tam psi, o něž se majitelé nepřihlásí v několika hodinách. Tak dvě třetiny z nich si ale majitelé v útulku vyzvednou ještě ve stejný nebo následující den," přiblížil Kunc. Loni si takto původní majitelé do útulku přišli pro devatenáct svých čtyřnohých přátel a většina zbylých psů, jež tam strážníci umístili, už má nový domov.

Strážníci si pochvalují i spolupráci se žďárským útulkem. „Zůstává tam skutečně minimum psů. Spolupráce je výborná, útulek o svých aktivitách a aktuálním dění komunikuje s veřejností na internetu, třeba prostřednictvím Facebooku," řekl Martin Kunc.

Žďárský psí útulek v Jihlavské ulici funguje bezmála rok. Zřídila a provozuje ho obecně prospěšná společnost Úsvit Milana Janáčka. „Lidé se o pejsky, kteří se sem dostanou, zajímají, takže tu psí nalezenci dlouho nezůstávají. Když si pro zvíře přijde potenciální nový majitel, nejdřív se přesvědčíme, v jakých podmínkách u něj bude pejsek žít. Také ho vždy po nějaké době navštívíme znovu, abychom zkontrolovali, jak je o psa postaráno. Už se také stalo, že jsme vzali pejska zpátky, ale to je ojedinělý případ," podotkl Janáček.

Jediným dlouhodobějším „obyvatelem" útulku je momentálně ovčák, kterému začali říkat Rex. V útulku je už skoro tři čtvrtě roku. „Přivezli ho sem z Bohdalce, kde se toulal. Byl hodně týraný, ztratil důvěru v lidi, nenechal na sebe sáhnout. Dokonce jsme k němu zavolali odborníka, který se takovými psy zabývá. U jeho kotce jsem proseděla dlouhé hodiny a mluvila na něj, než byl ochotný jít se mnou na procházku," vylíčila Hana Janáčková.

Útulek v Jihlavské ulici je ve Žďáře jediný. Disponuje třinácti velkými kotci a dvěma karanténními kotci, kapacitu má pro umístění zhruba dvaceti psů. „Příští rok bychom chtěli postavit zděné, zateplené kotce," doplnil Milan Janáček.

Žďár s útulkem uzavřel smlouvu na dobu neurčitou, platí od 1. června 2016. Na každého psa, kterého tam strážníci umístí, přispívá radnice 65 korunami, a to bez DPH, za den pobytu.

Je to stejná částka, jakou dotovala péči o psy v bývalém útulku. Ten ve Vysocké vedli manželé Sojkovi, předloni na podzim byl ale oficiálně zrušen. Krajská veterinární správa odtud nechala všechny umístěné psy odvézt, protože tam žili ve špatných podmínkách. Než město vybralo jiný útulek k uzavření smlouvy, vozili žďárští strážníci odchycené psy do útulku v Jihlavě-Pístově.