„Dva strážníci musí ke konci roku skončit," potvrdil žďárský starosta Zdeněk Navrátil s tím, že na uvolněná místa bude vypsáno výběrové řízení. Týká se to strážníků bez maturitního vysvědčení, kterým v roce 2009 nebylo alespoň pětačtyřicet let.
„Další dva strážníci, kteří ještě maturitu nemají, na svých pozicích zůstanou, protože na ně se vztahuje právě věková výjimka. A jeden strážník maturitní studium v daném termínu dokončil," upřesnil vedoucí Městské policie ve Žďáře nad Sázavou Martin Kunc.
Žďárská radnice městské policisty, kteří budou muset v práci do konce roku skončit, může přeřadit mezi takzvané jiné zaměstnance města. „Hledáme prostor pro to, aby mohli vykonávat práci pro město. Můj osobní názor je takový, že pokud jsou tady lidé, kteří mají třeba dvacetiletou zkušenost z praxe, podmínku maturity vidím tak trochu jako diskriminační. I když na druhé straně samozřejmě chápu, že strážníci o této situaci věděli předem a maturitu si mohli dodělat, bylo to na jejich rozhodnutí," vyjádřil se starosta Navrátil.
Žďárský městský úřad se podle Navrátilových slov od příštího roku hodlá více věnovat zaměstnávání lidí při obecně a veřejně prospěšných pracích a na společensky účelných pracovních místech pro dlouhodobě nezaměstnané.
Ve fázi úvah
„Při pracích pro komunál by se nám pak někdo se zkušenostmi získanými v městské policii určitě hodil, třeba jako parťák, který by tyto lidi řídil. Zatím to je ale pouze ve fázi úvah," sdělil starosta Navrátil.
S navyšováním stávajícího počtu městských policistů se ve Žďáře nad Sázavou pro příští rok nepočítá. „Byly přeorganizovány hlídkové činnosti a služba byla optimalizována. Velkým plusem jsou také bezpečnostní asistenti na přechodech, kteří městským policistům ráno alespoň trochu uvolnili ruce pro další práci," konstatoval místostarosta Žďáru nad Sázavou Josef Klement.
Největší potřeba dohlížet na veřejný pořádek ve městě je podle názoru vedení žďárské radnice v pátek večer, protože do Žďáru se za zábavou sjíždí i mnoho lidí z okolí. V pátek je ve Žďáře potřeba bezpečnostních složek v ulicích vyšší. „V tomto smyslu spolupracujeme také s Policií České republiky. Zatím to funguje asi měsíc a alespoň co se týče újmy na městském majetku, situace se zlepšila," dodal Zdeněk Navrátil.
Problém týkající se absence středoškolského vzdělání ukončeného maturitou řešili i u některých strážníků v Novém Městě na Moravě. Tam byl ale navíc počet městských policistů z původních devíti snížen na osm. „Někteří strážníci odcházejí, protože nesplňují podmínky dané novým zákonem, anebo z důvodu věku. Přišli jsme o čtyři lidi a tři přijali," informoval starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.
Původně sloužilo ve Městě deset strážníků, jejich počet byl postupně snížen na devět. „Osm strážníků je minimální stav na to, abychom byli schopni zajistit plnohodnotné nepřetržité služby," vyjádřil se Šmarda.
Kromě hlídkování mají novoměstští strážníci na starosti i kamerový dohlížecí systém se záznamovým zařízením, který sleduje centrum města a některé ulice. Dohlížení na veřejný pořádek doplňuje ostraha městských objektů, odchyt toulavých psů a osvětová činnost, jako jsou například nejrůznější besedy pro školy.