„Na náměstí zazní Smetanova Má vlast, státní hymna a záznam projevu, který je předmluvený pro celou republiku,“ uvedl okresní koordinátor iniciativy Holešovská výzva Jan Kocourek.

Poté zazní příspěvky zúčastněných, jež budou prokládány písničkami Karla Kryla a dalších písničkářů.

„První ohlasy na naši letákovou kampaň a cesty ozvučeným automobilem po celé Vysočině už máme. Lidé s námi souhlasí, ale stále se ještě bojí veřejně zapojovat, a vyčkávají,“ tvrdí Kocourek. Na náměstích se budou rozdávat visačky s nápisem Stydím se za vládu a prezidenta ČR a chci jejich demisi, což je podle organizátorů forma národního referenda.

„Cílem je probudit vůli lidí po změně. Je to poslední možnost, jak zachránit zbytky této zdevastované a rozkradené země, o což se politici v posledních dvaceti letech zasloužili. Chceme toho dosáhnout po dobrém, protože když se to nepodaří, musí zákonitě přijít nekontrolovatelný výbuch násilí, a to nikdo z nás nechce,“ vyjádřil se jeden z hlavních signatářů Holešovské výzvy, Slávek Popelka z Nového Města na Moravě.

„Politici žijí mimo realitu a nezajímá je, že řada lidí žije na hranici chudoby, ačkoliv celý život poctivě pracovali. Zkorumpovaní mocní rozkradli celou zem, smějí se nám do očí a myslí si, že jsme ovce, které si to nechají donekonečna líbit. Měli by si uvědomit, že je za pět minut dvanáct, a přijmout zodpovědnost za svoje činy,“ uvedl pro Deník Popelka.

Podle něj je policie paralyzovaná, mnozí soudci a státní zástupci kryjí korupční aféry i další trestnou činnost politiků a s nimi propojených podnikatelů.

Co říkají sami politici Holešovské výzvě? S prohlášením nesouhlasí europoslanec ze Žďáru nad Sázavou Ivo Strejček (ODS).

„Netvrdím, že vše je v naší zemi v pořádku, ale náprava nechť je činěna cestami demokratickými a svobodnými. Zlost není program, říkával kdysi prezident Masaryk. Pro lidi z Holešovské výzvy jsou zlost a nenávist zřejmě jediným programem,“ konstatoval europoslanec Ivo Strejček.

„Zastavení reforem by bylo tím nejhorším, co by naši zemi mohlo potkat. Navíc mnohé cíle, které Holešovská výzva hlásá, jsou jen populistickým plácnutím do vody, které se neopírá o realistické argumenty a respekt k demokracii,“ říká předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

S řadou bodů ve výzvě, jako je například uzákonění referenda souhlasí žďárský poslanec Karel Černý (ČSSD). „Souhlasím se zastavením církevních restitucí či zastavení asociálních reforem vlády ODS, TOP 09 a VV. Žijeme v demokratické společnosti, a pokud jsou občané nespokojeni, mají právo svou nespokojenost vyjádřit. A tím nejsprávnějším vyjádřením svého názoru a přesvědčení je účast v demokratických volbách na všech úrovních,“ sdělil poslanec Karel Černý.

Čeho chtějí lidé podepsáni pod Holešovskou výzvou dosáhnout? „Po demisi vlády chceme ustavit nepolitickou vládu z osobností těšících se všeobecné důvěře, změnit volební systém, omezit moc politických stran a uzákonit referendum,“ řekl Slávek Popelka.

Požadavky Holešovské výzvy organizátoři zaslali do Senátu, Poslanecké sněmovny, premiérovi i prezidentovi. Požadovali odezvu do konce února to se nestalo.

„To, že lidé přijdou 15. března na náměstí, je vzkaz pro vládu, že to, co se děje ve státě už nechtějí tolerovat. Pokud nás ale vláda bude ignorovat, jako tomu bylo doposud, budou pokračovat další nátlakové akce,“ dodal Slávek Popelka.

------------

Protesty v ČR

Dnes v 17 hodin se protest Holešovské výzvy uskuteční v těchto městech: Praha, Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Karlovy Vary, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Chomutov, Jičín, Žďár nad Sázavou, Kladno, Jeseník a Děčín. Signatáři výzvy chtějí demisi vlády, jmenování dočasné úřednické vlády, demokratické volby, uzákonění referenda, zastavení církevních restitucí, penzijní, sociální, zdravotnické a školské reformy, odstranění cenzury internetu a odstoupení prezidenta.