Století. V pravdě dlouhá doba lidského života. Pro mnohé nepředstavitelná. Centrem dlouhožijících obyvatel se stává Velká Bíteš. Sta let se tam dožila už třetí žena.

„Ve čtvrtek dopoledne jsme společně oslavili v obřadní síni na radnici stoleté výročí narození paní Marie Robotkové,“ potvrdil starosta Velké Bíteše Miroslav Báňa.

Nejstarší v Bíteši je stopětiletá Františka Kožnarová, jenom o dva roky mladší je Marie Cahová. Ke stoletým babičkám teď přibyla i Marie Robotková. A její recept, jak se dožít sta let?

„Především práce a starost o rodinu. Ještě dlouho po dosažení důchodového věku jsem stále pracovala, jako kuchařka v bítešské traktorce. Chodila jsem do zaměstnání, dokud to šlo. Teď jsou mojí radostí hlavně pravnoučata,“ říká oslavenkyně.

Bydlí u své vnučky a jak řekla, její radostí jsou pravnoučata. Má je často i ve svém pokročilém věku na hlídání. „Nezapře v sobě kuchařku. Velmi dobře a ráda prý vařila, na jakýkoliv způsob ryby, které její synové a další potomci nosili domů. Ani při svojí oslavě nezahálela. Oloupala prý dvě kila cibule na bramborový salát. Je to stále velmi vitální a aktivní paní,“ poznamenala bítešská kronikářka Zora Krupičková.

Ženy ve Velké Bíteši jasně co dlouhověkosti vedou. Ale ani muži nezůstávají nijak pozadu.

Stovky se loni dožil Jan Procházka, bohužel už zesnulý, ale sto let života dosáhne už brzy další. V únoru oslaví stovku Dominik Klimeš.

--------------

Čtěte také: Další jubilantka - Marie Robotková má sto let

Ivan Lidmila