Její podstata je trefně vyjádřena v samotném názvu. Organizátoři chtějí pozvat milovníky přírody a chůze, aby poznávali krásy Žďárský vrchy a neváhali přitom nachodit mnoho kilometrů.

Konečně Čech

Ti nejzdatnější letos opět okusili extrémně dlouho trať čítající rovnou stovku kilometrů. Ze všech nejlépe ji absolvoval Radovan Čech z Brna, jenž zároveň vytvořil nový traťový rekord. Stovku ušel za 11 hodin a 43 minut, čímž vylepšil dosavadní čas o více než čtyři hodiny. „Zároveň jsme rádi, že se držitelem rekordu stal Čech. Tedy ne příjmením, ale i národnosti. V předloňském ročníku byl nejlepší maďarský turista, loni zase slovenský. Takže teď je to konečně Čech," glosoval výkon jeden z organizátorů Zdeněk Rajnošek.

Aby se účastníci nejdelšího pochodu na sto kilometrů dostali včas do cíle, startovali už v pátek večer. Turisté měli mapu, čelovky, funkční prádlo a také odvahu poprat se s počasím, protože se na obloze honily bouřkové mraky.

Mezi startujícími byl i Miroslav Šikula z Nového Města na Moravě. „Chodím od dětství. Mám rád přírodu, ale zároveň chci turistikou kompenzovat dnešní životní styl spočívající hlavně v sedavém zaměstnání. Chodím tedy mimo jiné i proto, abych byl fit," řekl Šikula těsně před startem.

Všichni turisté startovali u novoměstského Horáckého muzea, ovšem středobod delších tratí byl v obci Krátká, odkud turisté vyráželi na hlavní turistické okruhy. Naopak ty nejkratší tratě byly vytyčeny v okolí Nového Města a místního koupaliště. Zde si mohly přírodu užít i rodiny s malými dětmi. Zároveň organizátoři připravili na kratší tratě geocaching.

To je hra na pomezí sportu a turistiky, která spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skryté schránky nazývané cache, o níž jsou známy její zeměpisné souřadnice. Při hledání se používají turistické přijímače GPS.