Do práce tak nepřišlo asi 800 lidí. „Mohlo jich být i více. V některých školách, kde nejsou odbory, jsme se o tom ani nemuseli dozvědět. A vzhledem k tomu, že každý má právo na stávku, někde se připojilo třeba jenom několik zaměstnanců, a za ty ředitelé zajistili náhradu,“ uvedl Čestmír Svoboda, učitel Základní školy ve Sněžném a předseda krajské rady odborového svazu pracovníků školství.

Školy zůstaly uzavřené většinou ve městech a v některých větších obcích. V malých vesnicích se převážně učilo. Učitelé však se stávkou přesto souhlasili.

Učitelé: Nejde jen o platy

„Nejde jenom o platy učitelů, jak se prezentuje v médiích, ale i o chybějící finance ve školství jako takovém, kterými nakonec budou zatíženi rodiče,“ sdělila ředitelka sázavské školy Milena Mikysková.

„Stávku podporujeme, ale učili jsme jako obvykle. Nechtěli jsme to rodičům zbytečně komplikovat, ti za nic nemohou. Museli by si brát volno,“ upřesnila ředitelka Základní školy v Sázavě. „Napolovic“ se připojili ke stávce v Moravci, kde je v jednom subjektu sdružena základní i mateřská škola. „Mateřská škola byla v provozu, základní ne,“ informovala ředitelka Jana Sobotková.

Učili, ale podepsali petici

Běžné školní vyučování bylo i ve žďárské průmyslovce. „Z šedesáti zaměstnanců chtěli stávkovat tři, a ti zůstali doma. U nás by však stávka nebyla vzhledem k věku studentů tolik viditelná jako v základních školách. Vznikla však petice souhlasící s požadavky stávkujících, kterou podepsala většina,“ řekl ředitel průmyslovky Josef Příhoda.

Na Vysočině včera stávkovalo na čtyři a půl tisíce lidí. „Ke stávce se přihlásilo celkem 4580 zaměstnanců ze 272 školských zařízení,“ dodala vedoucí organizačního oddělení Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Jaroslava Doležalová.

 

Čtěte také:

Pokud neuspějeme, chceme stávkovat znova