Kvůli protestům nefunguje ve Žďáře nad Sázavou ani část školních jídelen. Rodiče tak museli svým dětem zařídit více svačiny nebo si vybrat dovolenou a strávit s nimi den. Ne všechny školy však ve Žďáře stávkují.

Využít dopoledne se svými dětmi se rozhodla mladá maminka Iveta Křivánková. Ta si vzala kvůli demonstrativní akci dovolenou. „Já protesty podporuji. Nepedagogičtí zaměstnanci si zaslouží více peněz. Naše škola je dneska uzavřena úplně. Nevadí mi, že jsem si kvůli tomu musela vzít dovolenou. Tak trávím čas s dětmi. Jdeme do herny Hopík, ať si zadovádí,“ přibližuje plány, které stávka ovlivnila.

Do stávky se ve Žďáře nad Sázavou a Novém Městě připojí většina škol.
Stávka škol 2023: Ve Žďáře a Novém Městě se připojí většina z nich

Své brány ve Žďáře kompletně zavřela základní škola Švermova. V pondělí v ní zůstal jen ředitel Jaroslav Ptáček. „Škola je ve stávce a zamčená. Jsem tu jen já a to stačí. K protestům se připojily uklízečky, kuchařky a k nim i osmdesát procent učitelů. Zbytku jsem zadal práci,“ říká ředitel v pondělí Deníku k přerušení provozu.

Spolu se základní školou Švermova zůstaly ve městě zavřené ještě školky. Kromě nich se do protestní akce zapojily také školní jídelny. To ovlivnilo například základní školy Komenského 6Komenského 2. Situaci popsal ředitel „dvojky" Miroslav Kadlec. „Náš provoz je bez omezení kromě jídelny. Tu máme společnou se školou Komenského 2, která nám stravování zařizuje. Jinak stávku podporujeme, ale učíme,“ vysvětluje Kadlec.

V pondělí se do stávky zapojí na Vysočině dvě stovky škol.
Kdo se na Vysočině zapojí do školské stávky? Deník připravil přehled škol

Klasické pondělí bez ovlivnění protestů zažívají studenti žďárského gymnázia. To se totiž ke stávce vůbec nepřipojilo. Ředitel Vlastimil Čepelák k tomu uvedl podrobnosti. „Výuka pokračuje úplně normálně. Jen možná situaci probírají někteří vyučující se svými studenty v hodinách. Ale nakázané to nemají. Myslíme si, že důvod ke stávce není. Tak jsme se prostě nepřipojili,“ popisuje důvody Čepelák.

S protesty naopak souhlasí Marta Zemanová. Ta v pondělí zůstala se svými vnoučaty, protože jejich škola zavřela. „Myslím si, že ten protest je potřeba. Dcera akorát potřebovala pohlídat děti, tak jsem jí s tím pomohla. Kdybych neměla čas, bylo by to pro nás horší. Ale i tak stojím za stávkujícími,“ podotýká žena, která vzala svá vnoučata sáňkovat, aby si užila pro ně neobvyklý den volna.