Školské odbory vyhlásily na pondělí sedmadvacátého listopadu stávku mateřských, základních a středních škol. Ne všichni učitelé a nepedagogičtí pracovníci se však do akce zapojí. To je například případ Žďáru nad Sázavou, kde se ke stávce připojí jen někteří.

Naopak mnohem více protest zasáhne Nové Město na Moravě. Vedoucí odboru školství, kultury a sociálních věcí Lenka Klapačová uvedla, že do pondělní celodenní výstražné stávky se v různé míře zapojí všechna školská zařízení ve městě.

Stávka škol. Ilustrační foto.
Stávka škol 2023 na Třebíčsku: zapojí se do ní jen některé školy

Klapačová dodala, že v pondělí sedmadvacátého listopadu provoz v Novém Městě plně přeruší všechna pracoviště mateřských škol. „Vyučování nebude probíhat ani na obou základních školách. Základní škola na Vratislavově náměstí nabízí rodičům v naléhavých případech a v omezené kapacitě dohled nad žáky prvního stupně v době od půl osmé ráno do dvanácti hodin,“ informovala. Zavřená zůstane i školní družina a jídelna.

Ve škole Leandra Čecha pak bude v omezeném provozu pouze školní jídelna. Ta zajistí stravování cizím strávníkům a nahlášeným studentům z gymnázia. „Na škole nebude probíhat výuka. V provozu nebude ani školní družina,“ upřesnila Klapačová s tím, že ke stávce se připojí také zaměstnanci středních škol.

Celodenní stávka akademiků filozofické fakulty, fakulty humanitních studií a evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy kvůli mzdám a finanční situaci vysokých škol.
Stávka učitelů? Je o budoucnosti. A to i důchodců, vysvětluje odborářka Seidlová

Gymnázium Vincence Makovského zajistí pro žáky nižšího stupně alternativní výuku mezi první a čtvrtou vyučovací hodinou. Žáci vyššího gymnázia budou mít první až pátou vyučovací hodinu. SOŠ Bělisko bude v pondělí uzavřená úplně. „Nebude probíhat teoretická ani praktická výuka. Nebude poskytována strava ani ubytování,“ předeslala vedoucí odboru školství. Klapačová dodala, že dům dětí a mládeže i základní umělecká škola Jana Štursy se k pondělní stávce solidárně připojují, ačkoli v obou organizacích bude výuka s kroužky pokračovat bez omezení.

Stávkovat se chystají také školní zařízení ve Žďáře nad Sázavou. Tam to nejvíce zasáhne mateřské školy. Místostarosta Rostislav Dvořák doplnil, že se do protestu zapojí i základní škola Švermova 4. „Tam už je to definitivně potvrzené. Naopak se nezapojí základní škola Palachova a základní škola Komenského 2,“ okomentoval místostarosta.

Do stávky se v Havlíčkově Brodě zapojí v pondělí sedmadvacátého listopadu téměř všechny základní školy.
Stávka škol 2023: v Brodě zůstanou zavřené téměř všechny základní školy i školky

V základní škole na Komenského 6 sice bude výuka pokračovat v klasickém režimu, přesto žáci omezení pocítí. Ředitelka Bohumila Počtová přiblížila, že provoz naopak přeruší jídelna. „Výuka a provoz ve školní družině budeme mít v normálním režimu. Svůj provoz však přeruší jídelna. Zaměstnanci se zapojí do jednodenní výstražné stávky. Náhradní stravování se nám nepodařilo zajistit. Proto prosíme rodiče o pochopení a vybavení svých dětí větší svačinou,“ poznamenala ředitelka.