„Dělám vlastně jen základ hnízda, který se pak musí nainstalovat na hnízdní podložku na sloupu," vysvětlil Jaromír Čejka.

Často se stává, že je čapí hnízdo zapotřebí přestěhovat. Například když se má komín, který čápi rok co rok navštěvovali a kde pravidelně hnízdili, bourat. Pak přijde na řadu instalace nového sloupu s hnízdní podložkou. „Sloup bývá zpravidla kovový a na něm je připevněna kovová podložka o průměru jeden metr. Stejný průměr pak má hnízdo, které postavím. Před dvěma lety jeden takový sloup s podložkou například vztyčili v Jamách," informoval Jaromír Čejka.

„Nainstalovat na hnízdní podložku následně i samotné hnízdo je mnohem lepší, protože bez něj musí čáp začít takříkajíc od píky. Kdežto když už základ hnízda je, má ulehčenou práci a může se hned nastěhovat," dodal ornitolog.

Základ hnízda tvoří do kruhu svázané vrbové větve. „Dovnitř pak musím naklást klacíky a zasypat je drnem. Poté se to musí udusat do roviny až po hranu věnce tak, aby to co nejvíce připomínalo originální čapí hnízdo. Ideální je pak ještě natřít vrbové proutí bílou barvou. To proto, aby si čápi, kteří na jaře k hnízdu přiletí, mysleli, že už bylo rok předtím obsazené. Takové bydliště je vábí mnohem více než nějaká novostavba," popsal čapí pohled na věc ornitolog, který je ve Žďárských vrších jediným stavitelem čapích hnízd.

„Dělám to jenom já. Většinou na požádání. Obrací se na mne poměrně často obce. Tvořím tak jedno dvě hnízda každý rok," potvrdil Jaromír Čejka.