„Pracuje se v zadní části hradu, takže organizace bitvy se to nijak nedotkne a útok na hrad bude,“ uvedl jeden z organizátorů akce Bohumír Kouřil z brněnské skupiny historického šermu Sharkan.

To potvrdil i šéf bystřického muzea Vladimír Cisár. „Nyní se zajišťuje zdivo v zadní části zříceniny. Útok na hrad to neomezí a další program se pak už odehrává na louce pod hradem,“ potvrdil ředitel muzea.

Akce je naplánována mezi 10. a 18. hodinou a návštěvníky čeká nejenom bitva, ale i šermířská klání zúčastněných skupin historického šermu. Chybět nebude ani středověké tržiště a doprovodný program pro děti.

Rekonstrukce Zubštejna potrvá do prosince 2011 a finanční prostředky na ni Bystřičtí získali z evropských fondů. „Celkové náklady jsou 4,2 milionů korun a dotace byla městu poskytnuta ve výši devadesáti procent; to jsou tři miliony a sedm set padesát tisíc,“ upřesnila Oľga Königová z oddělení vnějších vztahů bystřické radnice.

„Stavební úpravy Zubštejna budou zahrnovat především statické zajištění vybraných částí zříceniny a také zabezpečovací práce lícového zdiva dvou poschodí hradního paláce,“ uvedl bystřický místostarosta Josef Vojta. „Na veškeré opravy budou dohlížet památkáři,“ dodal Vojta.

Rekonstrukce zříceniny včetně přemostění hradního paláce s věží s sebou přinese také změny na louce pod hradem. Prostor zaberou několikametrové repliky středověkých bojových strojů. Ty se mají stát atrakcí pro turisty a díky zaměření na zvýšení turistického ruchu se dotaci podařilo získat.

„Podobné stroje se sice používaly v rovinatém terénu a při obléhání měst, ale podstatné je, že se hrad konečně dočká statického zajištění včetně spojovacích mostů a turisté tak nebudou ničit zdivo.

„Momentálně se připravují také nákresy dřevěných staveb v řemeslném podhradí, kde by jich mělo vzniknoutzhruba deset. Například kovárna nebo platnéřství,“ dodal Vladimír Cisár.