Veřejnost mohla na žďárský stavební odbor dosud přijít pět dnů v týdnu, to se však od 1. srpna změní. „Otevřeno bude jen od pondělí do středy v dosavadních hodinách. Ve čtvrtek a v pátek zůstane odbor pro veřejnost uzavřen,“ vysvětlila Martina Hostomská, tajemnice Městského úřadu ve Žďáře nad Sázavou. Od zkrácení otevírací doby pro veřejnost si úřad slibuje, že úředníci získají více času na vyřizování žádostí.

Stavební odbor ve Žďáře nad Sázavou prochází personální krizí. Kvůli odchodům nebo dlouhodobé pracovní neschopnosti mu chybí třetina zaměstnanců. Zatím se za ně nedaří sehnat nové, jedním z důvodů jsou vysoké kvalifikační požadavky na odborné vzdělání a praxi požadované zákonem. Agendy k vyřízení přitom odboru přibývá.

Všemožné prolézačky už můžou ve Žďáře využívat čtyřnozí mazlíčci na psím hřišti
Ve Žďáře otevřeli první psí hřiště. Chlupáči proskakují kruhy a zdolávají stěny

V prvním pololetí letošního roku přijal stavební odbor téměř o dvě stě podání víc než loni za stejné období. Kvůli personální krizi tak narůstá počet nevyřízených písemností, zatímco letos v lednu jich úřad evidoval pět, v červnu už jich je přes 250.

Žďárský úřad není jediný, který se potýká s personální krizí. V sousedním Novém Městě na Moravě hledali úředníky na stavební odbor téměř rok, na krajském úřadě dva roky.