„Je to druhý nejúspěšnější ročník, pokud jde o počet přihlášených staveb. Je vidět, že se zase začalo stavět," řekl hlavní organizátor soutěže Martin Pertl.

Hned čtyřikrát je v klání, jehož záměrem je především podpora investorů, projektantů, architektů a stavebních firem, zastoupeno Velké Meziříčí. „Jsem patriot, už jsem také hlasoval. Dal jsem svůj hlas nově zrekonstruovanému Jupiter clubu. Byla to dlouhodobá investice, město to stálo přes sto milionů korun. A musím říct, že se to opravdu povedlo, mně osobně se přeměna Jupiter clubu velice líbí," prohlásil velkomeziříčský starosta Radovan Necid.

Kromě uvedeného kulturního centra lze na webu soutěže Stavba Vysočiny, na nichž jsou také podrobné informace o tom, jak hlasovat, najít i fotografie a popis dalších velkomeziříčských novostaveb a rekonstrukcí. Cenu odborné poroty by tak mohla získat administrativní budova společnosti Vezeko, obchodní centrum Panorama nebo stavba protipovodňových opatření města, která zajišťují ochranu obyvatel před záplavami způsobenými povodňovými průtoky v řekách Oslavě a Balince.

Žďár nad Sázavou zastupuje v soutěži rekreační areál Pilák a rekonstrukce povrchu náměstí Republiky. „Ještě jsem nehlasoval, budu se muset teprve rozhodnout, čemu dám hlas. Jsem hodně na vážkách, jestli náměstí nebo Pilák. Obojí má sloužit především veřejnosti. Náměstí pro setkávání, Pilák je zase centrem volnočasových aktivit. Asi budu váhat až do poslední chvíle, ale pro jeden z těchto projektů se určitě rozhodnu," uvedl místostarosta Žďáru nad Sázavou Josef Kliment.

Víceúčelovou budovu, v níž mimo jiné sídlí i obecní úřad, přihlásila do soutěže Velká Losenice. „Jde o rekonstrukci staré hospody. Nemovitost nebyla vůbec hezká, ani nijak nezapadala do svého okolí. Sama rekonstrukce, která trvala poměrně dlouho, je podle mého názoru velice zdařilá. Snad se bude líbit i odborné komisi," zadoufal starosta Velké Losenice Miloslav Černý.

Novoměstsko má v soutěži jediného zástupce a tím je penzion Čáslava v obci Rokytno. Zhotovitel využil i pozůstatků starého obvodového zdiva původního ovčína, čímž vznikla obytná zahrada, do níž je vestavěn sklad a půjčovna sportovního vybavení. S jedním zástupcem, kterým je v tomto případě zimní stadion, se může pochlubit také Bystřice nad Pernštejnem.

„Je to unikátní projekt, a to hlavně tím, že se nám povedlo propojit soukromý sektor s veřejným sektorem. Mně se to opravdu líbí, za málo peněz vzniklo velice pěkné sportovní zařízení," vyjádřil se starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska.

Poslední z desítky přihlášených staveb ze Žďárska je výrobní hala firmy Cecho Bohumil Cempírek, která v loňském roce „vyrostla" v Polničce. Určujícím architektonickým výrazem stavby je v tomto případě výrazná fasáda a prvek vodní hladiny.

Soutěž Stavba Vysočiny Stavba roku Kraje Vysočina 2014, vyhlašuje Svaz podnikatelů ve stavebnictví v České republiky, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků ve výstavbě, Kraj Vysočina a Stavební sdružení Vysočina. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční 8. června od 18 hodin ve výrobní hala firmy Rieder beton v Jihlavě.

------------------

Stavba Vysočiny

Záměrem soutěže je ocenit nejlepší novostavby a rekonstrukce staveb titulem Stavba roku Kraje Vysočina a také poděkovat a podpořit investory, architekty, projektanty a stavební firmy, kteří kvalitativním způsobem změnili a mění podobu Vysočiny. Organizátoři soutěže si kladou za cíl prezentovat architekturu a stavebnictví širší laické i odborné veřejnosti a zviditelnit, že estetická a řemeslná kvalita se vyplácí.

Nominované stavby z okresu Žďár nad Sázavou:

Č. 1 Rekonstrukce víceúčelového sálu Jupiter clubu Velké Meziříčí Č. 6 Rekonstrukce povrchů Náměstí Republiky Žďár nad Sázavou

Č. 7 Administrativní budova společnosti VEZEKO Velké Meziříčí

Č. 13 Penzion Čáslava, Rokytno, Č. 16 Zimní stadion Bystřice nad Pernštejnem

Č. 17 Novostavba výrobní haly firmy CECHO BOHUMIL CEMPÍREK s.r.o. v Polničce

Č. 21 Obchodní centrum Panorama Velké Meziříčí

Č. 22 Rekreační areál Pilák Žďár nad Sázavou

Č. 23 Obecní úřad ve Velké Losenici

Č. 28 Protipovodňová opatření města Velké Meziříčí

Jak hlasovat v ceně veřejnosti?

Stavba s nejvyšším počtem zaslaných SMS hlasů získá titul Cena veřejnosti. Hlasovat je možné do 31. května do půlnoci. Informace, jak hlasovat pro určitou stavbu, lze najít na webových stránkách www.stavbavysociny.cz. Kliknutím na obrázek zvolené stavby získají hlasující podrobnosti o ní a konkrétní podobu textu hlasovací SMS. Cena jedné SMS zprávy je tři koruny.