„Jde o zakázku velkého rozsahu, takže lhůty jsou dlouhé, ale také se všechno protahuje dotazy možných dodavatelů obdrželi jsme už přes stovku dotazů na upřesnění výběrového řízení," sdělil bystřický starosta Karel Pačiska.

Bystřičtí i přes průtahy doufají, že do podzimu bude známa firma, která stavbu provede a možná se ji i podaří zahájit. „Takovou naší ideou je, že se na symbolický základní kámen podaří poklepat v souvislosti s obnovenými Slavnostmi brambor, které se v prostoru u vlakového nádraží budou konat ve dnech 21. a 22. září," informoval starosta Pačiska.

Slavnosti brambor se ve městě několikrát konaly v 90. letech, poté zanikly a nyní by je radnice chtěla obnovit a udělat z nich tradici. „I kdyby na slavnostní zahájení stavby Centra zelených vědomostí při Slavnostech brambor nedošlo, chceme, aby se konaly u nádraží. V lokalitě už došlo k různým úpravám a vyklizení prostoru dílen, takže bychom rádi, aby lidé viděli, že kus práce se tam už udělal," poznamenal starosta.

„A aby také pak mohli porovnat současný stav před stavbou centra a po ní, až bude hotovo," dodal.

Bystřičtí plánovali, že Centrum zelených vědomostí za 130 milionů korun, na které získali 115,5 milionu korun evropské dotace, bude zprovozněno o příštích prázdninách.

„Pokud bychom začali stavět letos v září, byl by to hraniční termín. Později už nemá smysl začínat, protože pokud by bylo centrum dostaveno příští rok na podzim nebo v zimě, tedy až po turistické sezoně, více než půl roku by se tam pak nic nedělo," uvedl místostarosta Bystřice Josef Vojta s tím, že pokud letos nezačnou kvůli průtahům vzniklým vývěrovým řízením stavět včas, otevření Centra zelených vědomostí posunou až na rok 2015.

„To zdržení je nepříjemné, už jsme například měli čerpat překlenovací úvěr s výhodným úrokem, ale musíme ho kvůli protahujícímu se výběrovému řízení zrušit," dodal místostarosta.