„Manžel nejdříve souhlasil, asi si myslel, že si to ještě rozmyslím. Přemlouval mě, ať žádost stáhnu. Když nás pak rozvedli, proti rozsudku se sice neodvolal, ale pomstil se mi jinak,“ popsala mladá žena svůj příběh. „Štve dcerku proti mně jak jenom může. A čtyřleté dítě nepozná, že mu tatínek lže,“ dodala Petra.
„Bývalé ženě nic nechybělo, nevím, proč se chtěla rozvést. Žije teď s přítelem a vychovávají moji dceru, kterou můžu vidět jenom jednou za čtrnáct dní. A to se ještě snaží soudně prosadit, abych se s dcerkou nemohl stýkat vůbec, protože to prý nadměrně zatěžuje její psychiku,“ je pobouřen bývalý Petřin manžel Miloš.

Podobný osud, který teď prožívají Petra s Milošem, ročně v okrese Žďár nad Sázavou potká zhruba tři sta manželských párů. V roce 2003 řešil žďárský okresní soud 259 rozvodů, o rok později bylo podáno 269 návrhů na ukončení manželství.

V roce 2005 se chtělo rozvést dokonce 324 párů, a v roce 2006 to bylo 274 dvojic, podobně jako loni. Soud často ani příčinu rozvratu nezjišťuje. „Zákon umožňuje takzvaný smluvený rozvod, kde to ani není nutné,“ uvedl předseda žďárského soudu Tomáš Lichovník.

Naprostá většina rozvodů je rozhodnuta už u prvního jednání. Pokud je však podáno jednou ze zúčastněných stran odvolání, může se rozvodové řízení protáhnout na dva až tři roky, výjimečně i na více let.