Chátrající objekt by měl být po dlouhých letech úsilí konečně přebudován a zmodernizován. „První snahy o opravy byly už v roce 1999 a nyní jsme zatím asi nejdál, co se kdy povedlo,“ poznamenal bystřický starosta Karel Pačiska.

Peníze na statek, který však je zatím v majetku kraje Vysočina, by mohli Bystřičtí dostat prostřednictvím dotačního titulu na rozvoj turistického ruchu.
Proto by ve statku a jeho těsném okolí mělo vzniknout nejenom muzeum zemědělských strojů, ale i skanzen lidových staveb jako je mlýn, rychta, hospoda, vesnická chalupa či kovárna.

Skanzen by pak doplnily další aktivity směřované k ekologii – šetrné způsoby vytápění, výroby elektrické energie a podobně. „Jako statek zemědělské školy včetně chovu koní by objekt fungoval i nadále. Projekt však detailně rozpracujeme až v situaci, kdy budeme vědět, že na nás kraj statek bezúplatně převede,“ připomněl starosta.

Na generální rekonstrukci zemědělského areálu by bylo odhadem potřeba 150 až 160 milionů korun. „Pokud budeme mít krajské doporučení, máme větší naději na získání dotace. Ta by mohla činit až 92, 5 procenta z potřebné finanční částky,“ dodal starosta.

Kromě bystřického projektu opravy statku střední zemědělské školy se mezi čtyři nejdůležitější projekty tohoto typu kraje Vysočina předběžn „probojovaly“ relaxační zóna v Novém Městě na Moravě, hvězdárna a planetárium v Jihlavě a oprava zámku v Třebíči.