Největší investicí bude pokračování opravy fasád východního a západního průčelí zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku s rozpočtem téměř sedm milionů korun. Včera to řekl ředitel NPÚ v Českých Budějovicích Petr Pavelec.

Na zámku v Telči by se letos za téměř půl milionu korun měla restaurovat významná renesanční památka reliéf boha Poseidona na budově v zámecké zahradě. Na dva roky je naplánována revitalizace zámeckého parku. „V minulých letech se na nutnost zásahu do ozdravění zeleně trochu zapomínalo, loni nám to připomněla vichřice, při níž spadlo kolem dvou desítek stromů, další ztráty byly i letos v zimě," řekl Pavelec.

Na dokončení odvlhčení kostela svatého Víta v zaniklé vsi Zahrádka na Havlíčkobrodsku, které začalo už loni, má letos připadnout kolem 0,8 milionu korun.

„V minulosti bylo peněz víc, ale situace se postupně zlepšuje. Pro zámek Lipnice letos žádáme o dotaci z takzvaných norských fondů kolem 15 milionů korun na nové expozice. Pokud by to vyšlo, výrazně by to celkové investice posílilo," dodal Pavelec.