Představitelé Velkého Meziříčí již absolvovali jednání se zástupci kraje Vysočina a jedním z cílů bylo zrušení předkupního práva kraje na dotyčnou budovu, což se také podařilo.

Znamená to, že pokud město budovu v Hornoměstské ulici přijme, může ji bez souhlasu kraje obratem prodat nebo rovnou zbourat. „Kdybychom demolici nedokázali provést sami, měli bychom možnost prodat ji případnému zájemci, který by přišel s dobrým projektem,“ vysvětlil místostarosta Velkého Meziříčí Josef Komínek. Ale ani v případě prodeje nelze počítat s tím, že by se budova vyhnula zboření, objekt je v havarijním stavu.

Druhým bodem jednání meziříčských radních byl případný příspěvek kraje na demolici. Dotace by mohla dosáhnout třiceti procent, nejvýše však tří milionů korun. Meziříčští si původně představovali částku okolo pěti milionů korun.

Kam s odpadem?

Náklady na demolici se mohou pohybovat okolo osmi až deseti milionů korun v závislosti na vzdálenosti, kam se bude vyvážet suť. Pokud by se musela vozit mimo město, náklady by ještě vzrostly.„Musí se udělat průzkum. Nepočítáme ale s tím, že by někdo řekl, že je tam nebezpečný odpad,“ uvedl místostarosta s tím, že pokud zastupitelstvo budovu od kraje přijme, měla by se zbourat ještě letos. „Budovy bude škoda, není zase tak stará. Doufám, žetady místo toho nevyroste další supermarket,“ řekla pro Deník Jana Dufková z Velkého Meziříčí.

Oba dva projednané body bude muset schválit jak velkomeziříčské zastupitelstvo na jednání 19. dubna, tak i krajské zastupitelstvo na svém květnovém zasedání. Až poté nabudou smlouvy platnost.

LUCIE KUČEROVÁ