„Původní analogová kamera už neodpovídá potřebným parametrům, má nízké rozlišovací schopnosti, takže se bude modernizovat. To znamená, že bude vyměněna za novou, digitální, která bude sledovat tento prostor," informoval místostarosta Žďáru nad Sázavou Josef Klement.

Kamera na Havlíčkově náměstí monitoruje dění ve spodní části žďárského náměstí a na křižovatce u Komerční banky. Nákup nového přístroje podpoří krajská dotace ve výši 84 tisíc korun, zbytek bude uhrazen z peněz města vyčleněných na prevenci kriminality. Většina ostatních kamer ve Žďáře už digitalizovaná je. S výměnou zbývajících analogových se počítá do budoucna.

„Následně bychom rádi nechali vyměnit kameru u hotelu Jehla a také v Dolní ulici," poznamenal vedoucí Městské policie ve Žďáře nad Sázavou Martin Kunc. Celkem dění na ulicích sledují více než dvě desítky přístrojů. „V současné době je kamer dvaadvacet," upřesnil zástupce vedoucího strážníků Luboš Skřivánek.

Monitorovací systém, který ve městě funguje patnáct let, přičemž začínal se třemi kamerami, je napojený na čtyři kontrolní stanoviště. Tři jsou ve Žďáře ve služebnách městské policie, obvodního oddělení Policie České republiky a kriminální policie a vyšetřování, další pak na krajském ředitelství policie v Jihlavě.

Podle policistů je přínos kamer obrovský, neboť hlídají okolí nepřetržitě, tedy i v době, kdy policisté zrovna nemohou být v terénu. „Hlavní náplní činnosti jak městské, tak i státní policie je chránit bezpečnost lidí a majetek, a bez kamer si dnes svoji práci už dokážeme představit jenom stěží. Případů protiprávního jednání je hodně, a počet strážníků či policistů je přece jen omezený," sdělil Martin Kunc.

Jak šéf žďárských policistů dodal, lidé, když se stanou svědky nezákonného jednání, se často ostýchají podat o události svědectví. Kamerový systém je pak výraznou pomocí. „Ročně díky kamerám zjistíme stovky událostí," sdělil Kunc.

Lidé si již na skutečnost, že jsou na ulici „sledováni", vesměs zvykli. „Kamery jsou v každém obchodě a osobně mi nevadí. Naopak, když mi nějací darebáci ukradli z auta před domem autorádio, hned jsem se zajímal, jestli tam dohlédne nějaká z kamer. Ale bohužel, zrovna tam ne," vyjádřil se František Srnský ze Žďáru.