„Hrábě mám nachystány v kanceláři, určitě se je chystám vyvěsit. Malé obce musí držet při sobě," řekl včera před polednem starosta Dalečína na Bystřicku Pavel Kadlec. Přestože je podle svých slov odpůrcem dotací, kdyby o jejich rozdělování rozhodovaly obce samy, fungovalo by to určitě lépe.

„Starostové vědí co je potřeba lépe než úředníci na ministerstvu, které přidělování financí pouze živí," míní Kadlec. Hrábě vyvěsily další obce ze Sdružení místních samospráv (SMS) ČR ve žďárském okrese. I ony chtějí změnit rozdělování evropských dotací tak, aby na ně měly v příštím programovém období 2014 až 2020 větší vliv. A dosáhnout na více peněz z těchto zdrojů než v současnosti. „Proč ne, akce má své opodstatnění, důvod je skutečný. Rád jsem se připojil," vyjádřil se také starosta Rozsoch Augustin Holý.

Hrábě mají podle místopředsedy SMS a starosty Křižánek Jana Sedláčka symbolizovat hrabivost centrálních úřadů, ministerstev a podnikatelů. „Doslova po miliardách ukrajují z eurodotací prostředky, které mají správně směřovat zejména do slabých a krizí zasažených regionů, například na projekty realizované obcemi," podotkl Sedláček.

Náčiní určené k hrabání se rovněž objevilo na obecním úřadě ve Víru, do aktivity se obec podle starosty Ladislava Stalmacha zapojila proto, že je venkov vedením státu neustále přehlížen. Z jeho pohledu však byla včerejší akce nedostatečná. „V Praze se měl uskutečnit protestní pochod starostů a skončilo to u recesistického vyvěšování hrábí. Rozhodně to není uspokojivý nástroj jak tlačit na vládu," poznamenal vírský starosta Ladislav Stalmach.

Obce chtějí o změně s vládou jednat. Minulý týden se zástupci samospráv sešli s ministerstvem místního rozvoje Kamilem Jankovským. „Čekají nás vyjednávání s dalšími kompetentními ministry a s předsedou vlády. Pokud zkrachují, jsme odhodláni reagovat demonstrací," sdělila předsedkyně SMS Jana Juřenčáková.

Úternímu vyvěšování „eurohrábí" předcházelo před měsícem umisťování cedulí s nápisem Máme nárok na evropské peníze na značky vjezdu do obce a výjezdu z ní.