„Se členy volební komise, kterou jsme letos omladili, nebyla potíž. Tři členové chodí stabilně, další tři jsou mladí lidé kolem dvaceti let," informoval starosta Vojnova Městce na Žďársku Karel Malivánek. „Koho jsme oslovili, ochotně nám vyhověl. Motivační je samozřejmě i odměna," dodal starosta.

Předseda volební komise má ze zákona nárok na odměnu ve výši 1600 korun, zapisovatel dostane o sto korun méně, třináct stovek obdrží člen volební komise.

„Částka je zdaněna patnácti procenty, ale už se z ní neplatí zdravotní pojištění," uvedla tajemnice Městského úřadu v Bystřici nad Pernštejnem Eva Špatková. Ani tam nemuseli lidi, kteří by víkend věnovali volbám a sčítání hlasů, dlouho hledat. „Volební strany s výjimkou ODS dodaly plný počet členů, ale obsadit zbytek míst nebyl problém," uvedla bystřická tajemnice.

Celkem 26 volebních komisí obsadili ve Žďáře nad Sázavou. Ani tam však zájemce hledat nemuseli. „Pět komisí je po deseti členech, dvě po šesti členech a zbývající po osmi," upřesnila Olga Šírová z odboru tajemníka a vnitřních věcí žďárského městského úřadu. Ve všech okrscích města a jeho místních částech tak do komisí zasedne 214 lidí. Většina z nich jsou zástupci delegovaní politickými stranami, zbytek ze zájemců vybralo vedení města.

Místa v šestičlenné komisi v Křižánkách na Novoměstsku obsadili čtyři zaměstnanci obecního úřadu a dva zástupci politických stran.

„Jednoho člena „dodala" KSČM a druhého ČSSD. Sehnat zájemce do volební komise ale nebylo nic těžkého," sdělil starosta Křižánek Jan Sedláček.

Mladí lidé berou dvoudenní činnost ve volební komisi jako vítanou brigádu. „Je to lepší, než roznášení letáků nebo noční inventury v supermarketech. Škoda, že jsem se letos do žádné komise nedostal. Jednou jsem byl v Brně, když jsem tam ještě studoval a bydlel, byla to zajímavá práce. Letos by to tam bylo finančně ještě zajímavější, protože v Brně jsou na rozdíl od Žďárska zároveň i senátní volby, takže odměna je vyšší," sdělil Jan Staněk ze Žďáru nad Sázavou.