O ocenění se však dotyční budou muset v rámci soutěže Starosta roku „poprat“ s více než dvěma stovkami dalších uchazečů. „Celkem se sešlo 212 přihlášek ze všech krajů České republiky, “ sdělila Denisa Salátková, tisková mluvčí Poštovní spořitelny, která klání společně s Nadací VIA pořádá. Deník je mediálním partnerem soutěže.

A co na své nominace říkají někteří ze starostů? Vesměs byli aktivitou občanů svých obcí udiveni. Byli to totiž právě oni, kdož je jmenovali. „O nominaci vím. Tuto skutečnost jsem ale příliš nevítala. To, co jsem pro obec udělala, jsem činila proto, že jsem chtěla. Není potřeba to nějak vyzdvihovat,“ myslí si starostka Lhotky Jaroslava Kabelková.

Z doslechu se o soutěži dozvěděl starosta Nížkova Jan Mokrý, který stojí v čele obce již dvacet let. Jak uvedl, netuší, kdo nominaci inicioval. „Navíc o akci nemám ani žádné podrobnosti,“ konstatoval včera Mokrý.

Naprostou novinkou byla zpráva o účasti v soutěži dokonce pro starostu městyse Měřín Jiřího Servíta. „Vůbec o ničem nevím. Jsem opravdu hodně překvapen. Víc k tomu ani nemohu říci,“ vyjádřil se Servít.

K nominaci starosty bylo třeba nejméně dvaceti podpisů trvale žijích lidí v obci. Zaslané starostovské životopisy teď posoudí odborná hodnotící komise, z nichž vybere pět kandidátů postupujících do druhého kola. Ty navštíví přímo v obci, aby se na místě seznámili s jejich prací a fungováním obce. Koncem listopadu pak určí vítěze. Na slavnostním předání obdrží titul Starosta roku 2010, finanční prémii ve výši 250 tisíc korun pro svou obec a originální Rychtářské právo – žezlo, které kdysi sloužilo jako odznak rychtářské moci.