Aktuálně je na Žďársku třiadvacet matrik, jednou z obcí, kde tamní zastupitelé zásadně nesouhlasí se zrušením této služby v rámci připravované optimalizace matričních úřadů v Kraji Vysočina, je Osová Bítýška na Velkomeziříčsku.

„Matrika v obci funguje od roku 1950 a určitě má svůj nezanedbatelný význam. Nejen pro místní obyvatele, ale rovněž pro lidi z okolích obcí, které spadají pod matriční obvod Osová Bítýška. Jde například o Skřinářov, Záblatí, Ořechov, Březí nebo Osové. Celkem asi o 2000 osob,“ podotkl starosta Osové Bítýšky Josef Mach. „Vedení agendy kontrolovali úředníci z kraje a bylo bez závad. Nechápu tedy, proč by měla být matrika zrušena. Co na tom stát ušetří?“ ptá se Mach.

Nekompromisně se na adresu ministerské myšlenky vyjádřil rovněž starosta Rožné na Bystřicku, Libor Pokorný. I tuto obec by možná redukce zasáhla. Dle Pokorného mu nikdo z ministerstva doposud nedokázal vysvětlit, jaké konkrétní úspory optimalizace přinese, navíc záměr zkomplikuje vyřizování občansko–správních záležitostí nejen lidem důchodového věku.

„Služeb našeho matričního úřadu využívají také osoby, již se léčí ze závislosti na drogách v terapeutické komunitě v nedaleké obci Sejřek. U matrikářky si tu zařídí vše od A do Z, nemusí jezdit, i několikrát, do Bystřice nad Pernštejnem a složitě tam u více přepážek řešit totéž,“ řekl Pokorný. „Doufám, že nakonec zvítězí zdravý rozum a k žádnému rušení matričním úřadů ze strany státu nedojde. V opačném případě jsme ochotni si provoz této služby v Rožné platit z rozpočtu obce,“ dodal starosta Libor Pokorný.

Návrh ministerstva vnitra týkající se optimalizace matričních úřadů počítá s tím, že redukce by postihla matriky, kde je provedeno méně než deset, případně dvacet matričních úkonů za jeden rok. Při tomto vyhodnocení by vycházelo ze statistiky z roku 2009. Podle Vladimíra Řepky z ministerstva vnitra je hlavním důvodem zvažované optimalizace počtu matričních úřadů hledání úspor ve státní správě.

„V tuhle chvíli je ale předčasné hovořit o tom, které matriční úřady by byly případně zrušeny. Zatím probíhají jednání s obcemi a na základě nich a kritérií, mezi něž patří počet matričních zápisů, dostupnost matrik či úroveň výkonu státní správy, vznikne analýza. Teprve ta stanoví zda vůbec, a které matriční úřady se budou rušit,“ nechal se slyšet Řepka.

Matriční úřady se sídlem v okrese Žďár nad Sázavou

ve městech Bystřice nad Pernštejnem, Nové Město na Moravě, Svratka, Velká Bíteš, Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou,
v městysích Bobrová, Bohdalov, Jimramov, Křižanov, Měřín, Nové Veselí, Sněžné a Strážek,
v obcích Dolní Rožínka, Herálec, Nížkov, Osová Bítýška, Radostín nad Oslavou, Rovečné, Rožná, Štěpánov nad Svratkou a Tasov
zdroj: www.statnisprava.cz