Původní předloha, jež vypracovali sociální demokraté a která počítala s tím, že obce budou moci terminály na svém území regulovat, se „úsporným“ zásahem rozpočtového výboru sněmovny změnila. Sídla by tak opět měla možnosti regulace hazardu jenom omezené.

„Po léta se snažíme, abychom dospěli ke změně zastaralé legislativy a mohli hazard na svém území ovlivňovat. Avšak návrh novely zákona o loteriích tak, jak vypadá nyní, tomu neodpovídá,“ potvrdil bystřický starosta Karel Pačiska.

Bystřičtí se proto hodlají přidat k iniciativě pražských starostů, kteří žádají schválení návrhu v původním znění, a začali organizovat petici, kterou by se proti projednávané novele ohradili. Obrat v zákonech, který podle starostů není nic jiného než sázkařská lobby, nic neřeší. Určitě ne z pohledů měst.

„Jsem tou změnou rozčarován. Na Ministerstvu financí, které má videoloterijní terminály v kompetenci, stále slibovali, že obce dostanou pravomoce, ale není tomu tak,“ sdělil starosta Velkého Meziříčí František Bradáč. Dodal, že stále doufá, že podobný zákon nemůže být schválen. Bystřičtí rovněž vyčkávají na konečný verdikt zákonodárců a zatím se věnují boji proti stávajícímu loterijnímu zákonu. S tím se videoterminály „perou“ už léta.

V legislativě totiž bylo na videoloterijní přístroje „zapomenuto“, protože v době vzniku zákona existovaly pouze výherní hrací automaty.

Proto jsou teď na terminály obce krátké. Povoluje je samo Ministerstvo financí, které z jejich provozování rovněž profituje.

--------------

Ministerstvo žádost Bystřice smetlo ze stolu

Bystřice nad Pernštejnem – Sedmnáct rozhodnutí o provozování videoterminálů, které byly povoleny na území města a proti nimž se Bystřičtí loni ohradili, bylo Ministerstvem financí potvrzeno. Ve městě budou.

Námitky radnice nebyly brány na zřetel jakožto neopodstatněné. Stejně jako právní rozklad včetně odborného posudku, který si Bystřičtí nechali vypracovat – automat, stejně jako videoterminál slouží k provozování hazardu. „Uvažujeme o tom, že bychom toto rozhodnutí nechali přezkoumat soudně,“ informovala tajemnice bystřické radnice Eva Špatková.

Dokud však nebude připravovaná novela zákona vstřícná obcím, s regulací hazardu to tyto budou mít stále problematické. I nadále dosáhnout jenom na výherní hrací automaty – právě ty ale v posledních letech masivně nahrazují videoterminály. „Stávajícím zákonem se nyní mohou ohánět i provozovatelé, protože v souladu s ním videoterminál údajně není automat, i když jejich negativní společenský dopad je totožný,“ dodala tajemnice Špatková.

„Zarážející je i to, že k povolování provozu videoterminálů není nutný souhlas vlastníka nemovitosti. A už vůbec nikoho nezajímá, kde ten dům stojí. Třeba hned u školy,“ dodal starosta Bystřice Karel Pačiska.