Novou starostkou tak byla ve čtvrtek oficiálně zastupiteli zvolena dosavadní místostarostka okresního města a jednička na kandidátce pod hlavičkou místních sociálních demokratů Dagmar Zvěřinová. Ta je kromě nového postu v čele samosprávy i senátorkou a předsedkyní Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko.

Zvěřinová se podle svých slov neobává, že by jednotlivé funkce byly nad její síly.„Nemám stranické funkce, nejsem ani v zastupitelstvu kraje, ani ve spolcích. Řada mých kolegů toho má daleko více a také to bez potíží zvládají. Hodně záleží na organizaci práce,“ nechala se slyšet nová starostka.

Novinka: Dva místostarostové

Zvěřinové budou v nadcházejícím volebním období ve vedení úřadu sekundovat hned dva místostarostové – dosavadní starosta Jaromír Brychta z ODS a Ladislav Bárta (TOP 09).

Ještě před samotným nástupem do starostenských funkcí došlo i na rozdělování kompetencí. Každý z trojice uvolněných politiků bude mít přesně vymezená pole své působnosti a bude za ně osobně zodpovědný.

„V této záležitosti se sešly špičky všech zainteresovaných stran již ve středu a došly k dohodě,“ řekl místostarosta Ladislav Bárta. Jemu samému byla přiřčena mimo jiné oblast strategického rozvoje města a spolupráce s nestátními neziskovými organizacemi. „Na starosti budu mít ičinnosti spojené s dotačními prostředky z Evropské unie či s příspěvkovými organizacemi města, jako jsou mateřské a základní školy, Cerum, se sociálními službami města a s kulturou. Budu i vedoucím některých komisí městské rady,“ řekl Ladislav Bárta, který má podle svých slov v těchto sférách aktivit dlouholeté pracovní zkušenosti.

V devítičlenné radě města má většinu pěti hlasů ČSSD. V užším vedení radnice zasednou ještě dva občanští demokraté a dva členové strany TOP 09.

V novém uskupení by se všichni noví radní měli sejít již na začátku příštího týdne, konkrétně v pondělí 15. listopadu. Na pořadu jednání budou mít záležitosti související se zajištěním úpravy lyžařských tratí, s vyhodnocením grantů Advent a Vánoce nebo úpravou rozpočtu polikliniky pro rok 2010. Dále radní mimo jiné projednají návrhy ohledně rozpočtu na rok 2011, a také na vypořádání ztráty příspěvkové organizace CERUM.

Rozhodli voliči

Současné rozložení sil na radnici ve Žďáře nad Sázavou reflektuje situaci, která vznikla v okresním městě po sečtení všech odevzdaných hlasů v říjnových komunálních volbách.

Žďárští sociální demokraté v nich porazili ODS. V boji o zastupitelská křesla voliči ČSSD přiřkli 31,01% hlasů, což s sebou přineslo devět mandátů. ODS oproti tomu z původních devíti křesel v zastupitelstvu obhájila jen pět (18,21% hlasů).

Pět křesel drží rovněž strana TOP 09, čtyři pak křesťanští demokraté, tři KSČM a jedno Strana Práv Občanů ZEMANOVCI.