Ten už ale není lídrem vítězného uskupení, kandidoval jako dvojka. A před volbami prohlásil, že už nebude usilovat o post starosty. „A platí to stále. Za poslední čtyři roky cítí značný dluh vůči rodině, zejména svým třem malým dětem,“ řekl krátce po oznámení výsledků voleb Zdeněk Navrátil.

Vítěze minulých žďárských komunálek na kandidátce jako jednička reprezentoval Martin Mrkos. „Byl jsem v předvolební kampani prezentován jako kandidát na starostu, takže pokud se na tom zastupitelé shodnou, budu na to připravený,“ uvedl Martin Mrkos.

Ten je přesvědčen, že by byl vhodným starostou Žďáru. „Věřím, že bych jako starosta dokázal posunout město dále. Myslím si, že mám velmi dobré manažerské a komunikační schopnosti, rozhled, výborné ekonomické vzdělání, zkušenosti z komunálu jako radní a krajský zastupitel, hovořím plynule anglicky. Jsem zároveň hodně orientovaný na cíl a výsledek,” uvedl Martin Mrkos v předvolebním vyjádření pro Žďárský deník.

Volební výsledky:
1. Žďár - živé město 5 mandátů
2. ČSSD 4 mandáty
3. KDU-ČSL 4 mandáty
4. ANO 2011 4 mandáty
5. Změna 2018 4 mandáty
6. ODS 3 mandáty
7. Koalice KSČM a SPOZ 2 mandáty
8. Koalice TOP 09 a Svobodní 1 mandát

Pokračování koalice?

U voličů ve Žďáře nad Sázavou uspěli i koaliční partneři, se kterými sdružení Žďár – živé město vládne na žďárské radnici. Druhé skončilo hnutí ANO 2011 (čtyři mandáty) a třetí KDU-ČSL (čtyři mandáty). Občanští demokraté získali tři mandáty. Pokud se tyto politické subjekty domluví, mohou vládnout ve Žďáře nad Sázavou i v příštích čtyřech letech s pohodlným ziskem šestnácti mandátů.

Spokojeností nad výsledky voleb se netají ani hnutí ANO 2011. „Šli jsme o mandát výš. Sice jsme počítali s tím, že budou dva, ale bohužel přepočítávání je takové, jaké je. Přesto jsme spokojení,“ potvrdila Ludmila Řezníčková, která stála včele kandidátky tohoto hnutí.

ANO 2011

V minulém období ANO 2011 úzce spolupracovalo s vítězným uskupením. Podobnou strategii hodlá zaujmout i tentokrát. „Budeme se bavit se všemi, samozřejmě na prvním místě oslovíme Žďár - živé město,“ sdělila Ludmila Řezníčková.

Zda bude ANO 2011 usilovat o post místostarosty, to zatím ještě není jisté. „Personální otázky budeme řešit až poté, co se domluvíme na složení koalice,“ vyhnula se přímé odpovědi Ludmila Řezníčková.

KDU-ČSL

Čtyři mandáty získala v letošních volbách KDU-ČSL, kterou do letošních voleb vedl dosavadní místostarosta Josef Klement. „Já jsem spokojený jak za KDU-ČSL, tak i za svou osobu. Děkuji moc voličům,“ vzkázal těm, kteří mu dali hlas, Josef Klement, který se hodlá opět pokusit získat post místostarosty.

„Je to ve hře. Ale na druhou stranu jsme ještě s nikým nevyjednávali. Pokud jde o koalici, uvažujeme o různých variantách, všechno je ale otázkou dalších jednání,“ podotkl Josef Klement.

ODS

Pro ODS je zisk tří mandátů zklamáním. „Cítili jsme se před volbami silnějšími, čekali jsme lepší výsledek,“ přiznal radní a lékař Radek Černý.

Ten na otázku, zda je pro občanské demokraty přijatelné pokračování stávající koalice na žďárské radnici odpověděl: „Ano.“

ČSSD

Sociální demokraté patří mezi čtveřici těch, kterým se ve žďárském zastupitelstvu podařilo obsadit čtyři křesla. „Je to všechno hodně těsné. Takže uvidíme, jak vlastně dopadnou povolební vyjednání,“ řekl lídr strany Vladimír Novotný.

„My jsme do voleb nevstupovali jako favorité a jsme si vědomi i toho, že ČSSD zvláště ve větších městech není značka, která lidi táhne. Přesto jsme se snažili upozorňovat na problémy, které ve Žďáře v současné době jsou. Nicméně uskupení Žďár - živé město volby vyhrálo, my jim gratulujeme a uvidíme, jak dopadnou jejich jednání,“ dodal Vladimír Novotný.

Podle jeho názoru by mohlo záležet i na nováčkovi ve volbách, kterým je Změna 2018. Tomuto sdružení se taktéž podařilo získat čtyři mandáty. „Cílili na podobné voliče jako my, na ty, kteří jsou nespokojeni se současným směřováním města. Ale bude záležet hlavně na vítězi. Tak uvidíme,“ uzavřel Vladimír Novotný.

Změna 2018

Celkem 13,2 procenta hlasů od žďárských voličů a tedy čtyři zastupitelská křesla získalo v komunálních volbách uskupení Změna 2018, jejíž jedničkou je Jan Havlík. „S výsledkem jsme spokojení. Jakožto zcela nový subjekt jsme si, myslím, ostudu rozhodně neudělali, máme čtyři mandáty,“ nechal se slyšet Jan Havlík.

Otázkou ale podle něj především je, jak dopadnou povolební vyjednávání. Od jejich výsledků se bude odvíjet rovněž i jeho rozhodnutí, zda setrvá ve své dosavadní funkci tajemníka žďárského městského úřadu. „Těch variant je více, rozhodnu se do ustavujícího zasedání zastupitelstva,“ dodal Jan Havlík.

Ostatní

Dva mandáty v zastupitelstvu města Žďár nad Sázavou získala koalice KSČM a SPOZ. Jedne mandát pak koalice TOP 09 a Svobodní.