Narodila se totiž v roce 1903, a tak by se s trochou nadsázky dalo říci, že pamatuje den, kdy bratři Wrightové zkonstruovali první letadlo na motorový pohon a kdy byl z předměstí Paříže odstartován první ročník slavné Tour de France.

Babička bydlí v domově důchodců a na svůj těžký život si nestěžuje. „Já jsem ještě nechodila do školy, a už jsem pásla krávy, kozy, husy – ve čtyři hodiny ráno jsem vstávala,“ zavzpomínala jubilantka, která měla třináct sourozenců.

Oslavu narozenin jí, stejně jako loňský rok město uspořádalo v obřadní síni Městského úřadu. „Už když jsem pro ni přijel do domova, tak se usmívala. Během oslavy si i zazpívala při harmonice své oblíbené písničky, včetně sokolské hymny,“ popsal průběh oslav starosta Velké Bíteše Miroslav Báňa.

Františka Kožnarová

A není divu, Františka Kožnarová je členkou sokola od šestnácti let. „Nejvíc jsem cvičila na nářadí a v neděli jsme hráli volejbal,“ připomněla oslavenkyně. A protože má Františka Kožnarová ráda sladké, čekal na ni na radnici velký ovocný dort, cukroví i koláčky.

„Nesměl chybět vaječný koňak, ten má moc ráda,“ dodal starosta Miroslav Báňa. Po dvouhodinové oslavě na radnici sláva pokračovala přímo v domově důchodců, kde se svými známými Františka Kožnarová stočtvrté narozeniny patřičně oslavila.