„Uskuteční se v souvislosti s rekonstrukcí Bočkovy a Farské ulice, která je plánována na příští rok," informoval bystřický starosta Karel Pačiska.

Nejdříve dojde k uložení sítí společnosti E.ON do země v ulicích Bočkova, Farská a částečně i Zahradní. Radnice, když budou ulice rozkopané, vyřeší i další inženýrské sítě, jako je veřejné osvětlení, vodovod, optická síť a rovněž nové povrchy místních komunikací.

Na kolik zbourání pekárny, kde výroba skončila před dvěma desítkami let, vyjde, zatím není úplně jasné. Předběžně je počítáno s půl milionem korun. „Není úplně vyloučeno, že by tam mohla být nějaká ekologická zátěž, protože v objektu se topilo mazutem, a její odstranění by demolici objektu prodražilo," sdělil starosta s tím, že případná kontaminace zeminy se zjistí až při samotné demolici, po vytažení nádrží. „Pokud by tam byla kontaminovaná zemina, musela by se odtěžit," poznamenal starosta. Po likvidaci pekárny v místě vznikne pozemek, kde radnice počítá s výstavbou tří rodinných domů.

Dražba

Vedení města budovu bývalé pekárny před časem koupilo v dražbě. Předešlý majitel neměl dostatek financí, aby ji udržoval v odpovídajícím technickém stavu, takže zchátrala a hrozilo riziko, že časem začne ohrožovat okolí. „Na objekt byl nakonec vydán exekuční příkaz k prodeji v dražbě, do které které jsme se jako jediní účastníci zapojili. Bývalou pekárnu jsme tak získali za vyvolávací cenu čtyři sta tisíc korun," řekl starosta Karel Pačiska.

Objekt se dražil dvakrát za osm set tisíc korun o něj nikdo neměl zájem, do další dražby, kde už byla vyvolávací cena poloviční, se přihlásila pouze bystřická radnice. „Po objektu jsme nijak zvlášť netoužili, předpokládali jsme, že ho třeba koupí soukromá osoba, což se ale nestalo," podotkl místostarosta Bystřice Josef Vojta. Město by se podle jeho slov ale výdajům kvůli rozpadající se pekárně stejně nevyhnulo, pokud by ji nikdo nechtěl, protože o ochranu zdraví obyvatel by se muselo postarat z titulu státní správy.