Rubrika je uspořádána chronologicky a nyní se věnujeme zimě a začátku jara 2009.

Jaké události se staly v tomto období? Čtěte níže.

--------------

Redakce Žďárského deníku děkuje za vaši přízeň na webových stránkách www.zdarsky.denik.cz

----------------

Leden

Vrcholové lyžování si opět našlo cestu do Nového Města na Moravě. Na Silvestra a Nový rok se v lese Ochoza utkali světoví běžci na lyžích o krále třetího ročníku Tour de Ski.

10. LEDNA Mimořádnými komunálními volbami žili lidé ve dvou vesnicích na Žďársku. Nové obecní zastupitele volili rok před řádnými volbami obyvatelé Rousměrova a Svinů.

16. LEDNA Dalším velkým testem prochází biatlonový areál v Novém Městě na Moravě před mistrovstvím světa 2013. Tentokrát se na stadionu a v lese Ochoza prohánějí účastníci Evropského poháru v biatlonu.

19. LEDNA Požár stodoly vyburcoval obyvatele Nového Veselí na Žďársku. Hořelo v těsném sousedství tamní školy.

- 26. LEDNA Kauza pohřební služby Anubis je u soudu. ve Žďáře nad Sázavou konalo první líčení s řidičem firmy Radkem Kuncem. Třiatřicetiletý Radek Kunc měl podle obžaloby na triku mimo jiné, vydírání se zbraní, zorganizování napadení s těžkou újmou na zdraví či nedovolené ozbrojování.

-------------

Únor

První únorové dny bez nemocničních regulačních poplatků se pacienti k takzvaným darovacím smlouvám nehrnuli. Někteří o zrušení regulačních poplatků proti podpisu na darovací smlouvě ještě vůbec nevěděli, jiní zaplatit prostě chtěli.

8. ÚNORA Martina Sáblíková pokořila svět ve čtyřboji a získala zlato ze světového šampionátu. Pro celkový titul ze čtyř tratí si dojela na dráze v norském Hammaru.

11. ÚNORA Proti záměru žďárské radnice prodat městský pozemek před zdravotnickou školou investorovi, který na něm postaví polyfunkční objekt, protestovala část obyvatel. Na poslední schůzi rady byla projednávána jejich petice.

18. ÚNORA Dvacet a někde i více centimetrů nového sněhu zkomplikovalo cestu do práce obyvatelům žďárského okresu. Kamiony uvázly v kopci, řidiči vyprošťovali auta na parkovištích, zdravotníci ošetřovali zlámané ruce a nohy

23. ÚNORA Žďárští si užili hokejovou exhibici. Zápas s legendami jako je Pavel Richter, Milan Nový, František Kučera, Jaroslav Benák, Richard Farda se odehrál v rámci oslav sedmdesátiletého výročí založení žďárského hokeje.

------------

Březen

Žďárský běžec na lyžích Martin Koukal si doběhl pro sedmé místo na mistrovství světa v Liberci. Ve vedoucí skupině vydržel až do posledního stoupání. K medaili mu nakonec chybělo šest vteřin.

3. BŘEZNA Od pondělí do čtvrtka. Takovou pracovní dobu měli mít zaměstnanci některých firem na Žďársku. Zaměstnavatele ke zkrácené pracovní době donutila ekonomická krize a pokles produkce.

23. BŘEZNA Koncert bratří Davida, Kryštofa a Marka Ebenových potěšil v pátek 20. března jejich fanoušky ve žďárském kulturním domě. Bratři Ebenové divákům představili písničky ze svého nového alba Chlebíčky, ale dostalo se také na dřívější tvorbu.

31. BŘEZNA Žďárským policistům se podařilo zadržet mladého muže, který znásilnil v Radostíně nad Oslavou dvaadvacetiletou dívku. Deník zjistil, že se jednalo